fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

70. výročí narození Roberta Nozicka

0

Spolu s Johnem Rawlsem je Robert Nozick (1938-2002) zodpovědný za oživení zájmu o politickou filosofii v druhé polovině minulého století. Nozickova nejslavnější kniha Anarchy, State, and Utopia z roku 1974 je asi nejvlivnější odpovědí právě Rawlsovi a jeho pojetí spravedlnosti. Zároveň nově promýšlí, jak z klasicky liberálních pozic ospravedlnit vznik a existenci minimálního státu. V době, kdy Hayek a Friedman ještě „čekají“ na Nobelovu cenu za ekonomii a tím i na větší rozšíření svých idejí, je to právě Nozickova kniha, která vrací klasický liberalismus do hry při diskusích politických problémů a zajišťuje mu tam místo dodnes.

Z Nozickova díla jsou v češtině k dispozici dva kratší texty. Kritika Rawlse a Nozickova vlastní, na Lockeovi postavená teorie oprávnění, se nachází v textu „Distribuční spravedlnost“ ve sborníku Současná politická filosofie.

Druhý text, poskládaný z částí Anarchy, vydal před lety Liberální institut. Online je dostupný zde.

Hezké čtení!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.