Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Alternativa ke vstupu do EU existuje

0

Tento týden vrcholí manipulačně přesvědčovací kampaň, která má naše občany donutit jít k referendu a říci ano vstupu do EU. Mnozí politikové, ale i jiné osoby veřejného života často prohlašují, že není alternativa k našemu vstupu do EU. Pokud to říkají politikové, tak je to nezodpovědné, protože existují vždy alternativy. Některé jsou lepší, jiné horší. Jednotlivým skupinám obyvatelstva může vyhovovat vstoupit do institucionalizované EU plné regulací, nařízení, direktiv a vyhlášek. Jiným občanům vyhovuje volnější uskupení, kde je základem konkurence a volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Právě na těchto proklamativních cílech byla založena EU. Bohužel, v posledních letech jsme svědky toho, že tyto původní cíle ustupují do pozadí a naopak do popředí se dostávají tlaky prosazující zájmy jednotlivých silných politickoekonomických seskupení se silnou lobbyistickou pozicí v centru EU v Bruselu. Prostřednictvím vydávání čím dál většího počtu vyhlášek, nařízení, direktiv a regulací vytváří tak prostor pro likvidaci konkurence především malých a středních firem, zvláště pak v menších státech. EU, kdysi dynamicky se rozvíjející integrační seskupení se tak řítí do období nejen cyklické hospodářské krize, ale začíná se dostávat i do pasti systémové. Markantně se to projevuje v neschopnosti řešit problémy veřejných financí, prohlubujících se deficitech státních rozpočtů a v některých zemích zvyšováním vnitřního zadlužení, případně neschopnosti řešit toto zadlužení. V předchozích sloupcích věnovaných EU jsem si kladl řadu otázek, na které není možno najít zatím jednoznačných odpovědí. Protože vláda za peníze daňových poplatníků uspořádala grandiózní, mozek vyčišťující akci v přesvědčování občanů, aby řekli své ano EU, dovolte mi, abych já použil tohoto prostoru ke koncentraci vyjmenování základních negativ. Upozorňuji, že jsou to jenom základní negativa, že je podstatně více problémů, které bude muset budoucí EU řešit.

Rozlišuji mezi Evropou (územím, kulturním prostorem, hospodářsky a historicky daným celkem) a EU jako institucionalizovaným seskupením, jehož původní poslání se v posledním desetiletí zprofanovalo.

Proto říkán NE zbyrokratizované, přeregulované, prolobované a zkorumpované EU s jejími mnohými nedemokraticky jmenovanými řídícími orgány.

Proč říkám tolikrát NE EU?

NE – protože již není pro všechny prostorem pro volný pohyb zboží. Existuje celá řada regulací, kvót, omezení a nesmyslných norem, které mají údajně chránit spotřebitele, přitom se jedná o pseudoochranu; protože není zabezpečen všem volný pohyb služeb, již nyní je zřejmé značné omezení a regulace např. u dopravců.

NE – protože pro nás neexistuje plnohodnotný volný pohyb pracovní síly

NE – protože „hlas malých“ není rovnocenný s „hlasem velkých“. Většinové hlasování je v rozporu s myšlenkou společné Evropy T. G. Masaryka.

NE – protože desetitisíce normativních aktů vytváří složitý, propletený a nesrozumitelný systém, sloužící především zájmům bruselské nomenklatury a lobistickým skupinám a mnohdy jde proti zájmům běžných občanů. Navíc jej tvoří nekontrolovaně anonymní úředníci.

NE – protože EU řídí orgány a instituce, které nebyly legitimně, demokraticky zvoleny (Evropská komise)

NE – protože EU neprovedla přes 30 let reformu zemědělské politiky, což považuji za elementární projev neschopnosti, která navíc (prostřednictvím kvót a cel) udržuje třetí svět v hladu a bídě.

NE – protože nadměrné přerozdělování prostředků je provázeno korupcí (viz rozpuštění předchozí Evropské komise, situace v Eurostatu atd.)

NE – protože dlouhodobá prosperita nemůže být vybudována zpod tak pevného regulačního rámce kvót, limitů, zákazů a příkazů. Nechci bruselskou státní plánovací komisi.

NE – protože každý spolek zahrádkářů, rybářů a baráčníků ve svých stanovách upravuje možnost dobrovolného vystoupení. Smlouva o přistoupení ČR k EU tuto elementaritu postrádá.

NE – protože česká vláda vyjednala historicky relativně nejhorší podmínky ze všech zemí, které kdy do EU přistupovali.

NE – protože do dvou let se za jistých okolností můžeme stát čistými přispěvateli do rozpočtu EU a zcela jistě budeme platit kompenzace Velké Británii ve výši téměř 3 mld. Kč ročně.

atd. … atd. … NE EUSR (evropské unii socialistických republik)

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

All search results