fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Benjamin Constant (1767-1830)

0

Constantovo dílo je rozsáhlé a pokrývá oblast politické filosofie, historie, politické ekonomie a práva. Za příklad nadčasovosti jeho postřehů vezměmě třeba úryvek z díla Principles of Politics Applicable to a all Governments, jenž připomíná Hayekovy argumenty o rozptýlených znalostech, zde aplikované na činnost zákonodárce:

Jak bude vláda na dálku posuzovat situaci v každém kraji, jestliže se situace může změnit, než se k vládě dostanou potřebné znalosti? Jak zabrání podvodnému jednání vládou pověřených osob? Lidé, kteří doporučují všestranné legislativní zásahy, neví jak dál, jakmile dojde na to, jak tuto legislativu uskutečnit.

Jak píše Richard Ebeling, Constant rovněž „varoval před inflací zákonů, které jdou daleko za ochranu života, svobody a vlastnictví. Tato inflace vyvolává neúctu k právu a korupci, které ničí legitimitu i těch zákonů, které mají za cíl chránit svobodu.“

Constantovy myšlenky jsou v naší době, kdy onu inflaci zákonů a z ní plynoucí neúctu k právu zažíváme dnes a denně, až překvapivě aktuální.
 

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.