fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Cena českého státu

0

Před několika dny byl spuštěn internetový portál cenastatu.cz, jehož cílem je koncentrovat detailní údaje týkající se příjmů a výdajů veřejné správy. Informace o výdajích na jednotlivé složky státu, o struktuře a výši daňových příjmů či státním dluhu jsou totiž roztroušené po internetových stránkách ministerstev a skryté v různých nepřehledných vládních materiálech. Je téměř nemožné dobrat se k často podstatným informacím o veřejných financích bez toho, aby člověk strávil hodiny hledáním.

Právě proto vznikl projekt Ceny státu – pomocí portálu cenastatu.cz je možné snadno získat komplexní pohled na to, kolik stát vybírá a utrácí a jak se tyto veličiny mění v čase. Pro snadnější představu o proporcích jednotlivých výdajů slouží údaje přepočtené na osobu či pracujícího. Vybrané údaje jsou detailněji okomentovány v rubrice Číslo dne. A protože stejný projekt běží i na Slovensku, můžete porovnat strukturu státní příjmů a výdajů s našimi východními sousedy.

Velmi zajímavou částí portálu je možnost nakoupit si ve virtuálním obchodě svůj vlastní stát. Vstupem do tohoto imaginárního prostoru je každému poprvé a naposled v životě umožněno samostatně si vybrat, které služby ve „svém“ státě skutečně chce a na které naopak není ochoten přispět ani korunou. Na základě své volby následně každý uvidí cenu státu, který stvořil. Zjistí také, zda a případně o kolik by se díky jeho výběru mohly snížit daně.

Během několika dní od spuštění portálu již tuto možnost využily stovky lidí. Asi 70 % tvůrců státu by využilo služeb hasičů a policie, alespoň 60 % nakupujících by ve státním rozpočtu zanechalo položky jako výzkum ve zdravotnictví, justice, základní a střední školy, ústavní péče, Kancelář prezidenta či Poslanecká sněmovna. Na druhé straně žebříčku je financování církví a náboženských organizací, které by mezi státem provozovanými činnostmi rádo vidělo jen 20 % lidí. Na 70 % nakupujících by ze státního rozpočtu vyřadilo například podporu agropotravinářského průmyslu, podporu exportu a investiční pobídky, Státní zemědělský intervenční fond či Ministerstvo informatiky.

Kdyby všichni rozhodovali ve volbách tak jako lidé, kteří si zatím na cenastatu.cz nakoupili svůj virtuální stát, snížily by se výdaje státního rozpočtu z 1041 mld. na 280 mld. korun. Paušální daň, jíž by bylo možné takový stát financovat, by klesla z dnešních 101 529 Kč na 27 260 Kč na obyvatele.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na vedoucího Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu Jiřího Schwarze jr. na schwarzjr (zavináč) libinst.cz.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.