fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Český terorista a optimističtí vizionáři – únorové ohlédnutí

0

Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.

Předními politickými představiteli rozpoutávaná hysterie proti muslimům nese v Česku první ovoce. Kriminalisté zadrželi muže důchodového věku, který nechal srazit vlaky se stromy. Záměrně se snažil vyvolat dojem, že za incidentem stojí muslimští uprchlíci, aby se jich Češi báli. Více na Lidovkách.

Seznam stovky bitcoinových peněženek s největším jměním a přehled, jak je rozděleno bitcoinové bohatství, naleznete zde.

Polská konzervativní vláda chce zabránit tomu, aby Poláci ani polský stát nebyli nadále obviňováni z nacistických zločinů. Ke schválení kontroverzního zákona, který trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům, již chybí jen podpis prezidenta Dudy. Ten deklaroval, že sporný zákon podepíše. Od ústavního soudu však požaduje posouzení, zda zákon neomezí svobodu slova a zda ustanovení hrozící trestem vězení nejsou příliš vágně formulovaná. Polskou legislativní novinku odsuzuje především Izrael a Spojené státy americké.

S blížícím se termínem odevzdání daňového přiznání hledá řada poplatníků nástroje, které vyplnění formulářů značně zjednodušují. Pokud chcete spojit (ne)příjemné s užitečným, můžete vyplnit daňové přiznání včetně všech přehledů online zde a za využití zaplatit poplatek, který má podobu příspěvku pro SOS dětské vesničky

Web Unherd sestavil zajímavý seznam 10 intelektuálů, kteří zastavají názor, že jsme se nikdy neměli lépe. Jsou mezi nimi třeba Norberg, Rosling Jr., Ridley nebo Pinker.

Krásná ukázka, jak může každá nová technologie zvyšovat naši životní úroveň, ale při zneužití může být rizikem. Drony můžou hledat děti i posloužit teroristům. Rozhovor s Martinem Saskou z Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT o autonomních helikopterách.

„Svoboda je také pro ty druhé. Musím respektovat, že budu žít s lidmi, kteří svobodu budou využívat úplně jinak než já, a nebudu jim nutit svou představu života. Protože pak už to není svoboda,“ říká v rozhovoru pro iHned ústavní soudkyně Šimáčková.

Každoročně sestavovaný Democracy Index od Economistu ovládlo pro rok 2017 Norsko před Islandem a Švédskem. Česko obsadilo 34. příčku, obecně se stav demokracie  po celém světě zhoršuje. Více zde.

Na mém blogu si můžete v rubrice Pokrok a prosperita přečíst souhrn únorových záblesků, které slibují lepší budoucnost.

 

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.

All search results