fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Čtvrtý operátor – další konkurent

0

Minulý týden zveřejnil server mobil.cz překvapivou zprávu: do Česka míří čtvrtý mobilní operátor, společnost MobilKom, vlastněná investiční skupinou Penta. Síť by měla fungovat už v půlce letoška. Hned následující den si však pospíšil regulátor, Český telekomunikační úřad, s oznámením, že MobilKom čtvrtým operátorem nebude. A to proto, že mu regulátor vydal licenci na zcela odlišný rádiový kmitočet, než v jakém fungují ostatní operátoři. a neuvažuje se o využití technologie GSM. Takže jak to tedy je? Máme se těšit na čtvrtého konkurenta, nebo ne?

Hlavně že je z Evropy

Událost velmi plasticky ukazuje, jak omezeně regulátoři chápou rozvoj telekomunikací a jak nechápou podnikatelského ducha. Při správě elektromagnetického spektra je dominantní politikou v zemích EU doslova centrální plánování. Regulátoři rozhodnou, jaké služby a jaké technologie budou v příslušných částech spektra používány, a to na poměrně dlouhou dobu. Stejně tak rozhodnou na velmi dlouhou dobu, jaké firmy budou tyto služby poskytovat. Typickou ukázkou je právě vydávání licencí mobilním operátorům. Licencí je v jednotlivých zemích omezený počet, dvě až pět – což závisí nikoli na ekonomické, ale politické logice, tedy jak silné byly zájmové skupiny při vydávání licencí. Regulátoři rozhodli i o tom, že se bude používat technologie GSM; opět z politických důvodů – jednalo se totiž o evropskou technologii. Licence mají zpravidla délku 20 let a nejsou převoditelné. I dnešní relativní úspěch GSM byl spíše souhrou šťastných náhod a žalostného stavu telekomunikačního sektoru v počátcích mobilního telefonování než důsledkem geniality regulátorů. Podobně Evropa protežovala svou technologii UMTS, z níž se měly stát mobilní sítě „třetí generace“, umožňující kromě přenosu hlasu i rychlý přenos dat.

Takový jiný mobil

Jak známo, skončilo to propadákem, technologie se ukázala pro datové služby nevhodná, extrémně nákladná a po službách těchto sítí zatím není poptávka – přitom pouze za licence evropští operátoři zbytečně vyhodili miliardy eur. Regulátoři naštěstí nemohou regulovat a domyslet vše. Což je i případ čtvrtého českého operátora. Pro rychlý přístup k internetu přes mobil k nám pronikly americké technologie CDMA nebo OFDM, které konkurují těm „správným“, evropským. Často jako trucpodnik na hranici legality, nasazovaný do těch částí spektra, které měly sloužit vlastně něčemu jinému, avšak nikdo to nechtěl. A i otevření malé skulinky v regulačních pravidlech pak může znamenat solidní revoluci, aspoň v lokálním rozměru. Podívejme se tedy na příchod MobilKomu. Z velmi úzkoprsého a technicistního pohledu centrálního plánovače nejde o čtvrtého operátora, protože nepoužívá technologii GSM (ta by na přidělených frekvencích ani nefungovala) a zejména podle představ regulátora jím „nemá být“. Ale pokud jde o reálný obsah služeb, čtvrtým operátorem být může – a podle vyjádření majitelů licence také bude.

Z velmi kusých informací, které jsou zatím k dispozici, lze sestavit zhruba následující obrázek. MobilKom bude poskytovat rychlé připojení k internetu, patrně s využitím některé varianty technologie CDMA (zhruba tak, jak to dodnes dělá O2 se starou mobilní sítí Eurotelu). Jestli bude možné v síti i klasicky telefonovat, bude záležet na její použité verzi. Lze ale předpokládat, že to možné bude. Technologie CDMA pro příslušné frekvenční pásmo funguje a zvláštní koncová zařízení (se stávajícími telefony pro sítě GSM byste si v nové síti nezavolali) nejsou ani technickým, ani obchodním problémem.

Kdo se bude divit

Pokud tedy nová síť umožní hlasové i datové služby a bude mít dostatečné pokrytí (mluví se o 95 % populace do konce letoška), pak bez ohledu na názor Českého telekomunikačního úřadu o nového operátora půjde. Dokonce takového, který by mohl nabízet mobilní služby „třetí generace“, tedy rychlý přenos dat, což může ještě zamíchat poměry na zdejším trhu. Technologie CDMA by tím u nás dostala novou šanci, neboť její rozvoj se na našem trhu v podstatě zastavil, když byl Eurotel před třemi lety plně ovládnut tehdejším Telecomem. Pouze konkurence ukáže, kterou technologii zákazníci chtějí. A může se docela dobře stát, že to nebude ta, kterou prosazovali regulátoři. To by mohlo přispět ke změně nesmyslných pravidel užívání telekomunikačního spektra v Evropě.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..