fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Další varianta

0

Před čtyřmi týdny jsem na tomto místě popsal možnou variantu průběhu prezidentských voleb. Zatím se přiblížilo konání prvního kola první volby, které proběhne právě za týden. V zákulisí politických stran to vře. Probíhají horečná jednání vyjednavačů jednotlivých politických stran, ale i neformální setkání poslanců a senátorů, která vedou ke snaze přemluvit toho druhého o vhodnosti volit jejich kandidáta. Snahou některých poslanců a senátorů je vyhnout se opakování volby, případně nutnosti připravit změnu Ústavy a našeho příštího prezidenta pak již volit přímou volbou. Pravý opak si přejí občané. Ti by chtěli již v tomto roce uskutečnit přímou volbu prezidenta a chtějí tak mít možnost spolupodílet se na rozhodování, kdo by se jím stal. V případě přímé volby se zdá, že značně stoupají šance pro zvolení Václava Klause. Podporují to mnohé průzkumy a ankety mezi občany, samozřejmě s výhradou, že ne všechny jsou reprezentativní. Pozadu ve výsledcích z těchto anket zůstává Miloš Zeman, který by stejně pravděpodobně do tohoto souboje vstoupil a jeho šance by byli velmi vysoké. Za této situace si některé politické subjekty nepřejí, aby se právě tyto dvě silné osobnosti utkaly o prezidentský post. Zeman, jak víme, se první volby nezúčastní. Na rozdíl od něho Klaus do první volby jde, ale bude to mít velmi těžké.

Připomeňme si, že do druhého kola postupuje kandidát, který získá nejvyšší počet hlasů v Poslanecké sněmovně a kandidát, který získá nejvyšší počet hlasů v Senátu. Stále více se hovoří o použití scénáře, kde klíčovou roli sehraje vzájemná podpora sociálních demokratů a stran bývalé koalice, respektive koaličních partnerů v současné vládě. Spojením těchto sil by se za jistých okolností mohlo docílit toho, že do druhého kola první volby nepostoupí Václav Klaus jako představitel nejsilnější politické frakce v Poslanecké sněmovně a Senátu dohromady, ale představitel ČSSD a KDU-ČSL US-DEU. K tomu by jim měli pomoci i nezávislí či nezařazení senátoři.

Trochu matematiky. V Senátu se zdá, že by za jistých okolností mohl zvítězit Petr Pithart. Disponuje zde dohromady 16 hlasy KDU-ČSL, 11 US-DEU a s největší pravděpodobností dostane podporu od dalších osmi až devíti senátorů, kteří jsou nezávislí či nezařazení. Aspoň tak se vyjadřují pro sdělovací prostředky. Aby jeho volba byla jistá, lze počítat i s podporou některých sociálních demokratů, kteří naoplátku budou chtít získat hlasy v Poslanecké sněmovně od představitelů KDU-ČSL a US-DEU pro podporu Bureše. Tak se může stát, že Pithart v senátu vyhraje, porazí Klause, který zatím disponuje 26 hlasy svých senátorů a několika hlasy nezařazených či nezávislých, což na vítězství v Senátu nestačí. Na první pohled by se zdálo, že kupčení s hlasy není zapotřebí. Je třeba si však uvědomit, že ve sněmovně mají socialisté 70 hlasů a ví se, že nejméně 20 poslanců by si na Hradě přálo Miloše Zemana. Budou se tak snažit zhatit zvolení prezidenta v první volbě a tudíž nebudou chtít odevzdat hlasy svému kandidátovi (Burešovi). Tak by se za jistých okolností mohlo stát, pokud by všichni představitelé ODS (58) dali hlas Václavu Klausovi, že by se ten mohl stát vítězem v Poslanecké sněmovně. Toho jsou si vyjednávači od socialistů vědomi a protože jen těžko mohou hledat podporu u komunistů, neboť ti mají svého kandidáta, tak budou ochotni tyto hlasy vyměnit za podporu Pitharta v senátu. Může se tak stát, že socialisté získají pro svého kandidáta v Poslanecké sněmovně hlasy od některých poslanců US-DEU a KDU-ČSL, aby Bureš mohl postoupit do druhého kola první volby. V případě, že k těmto dohodám dojde a do druhého kola postoupí Pithart s Burešem, je jen velmi málo pravděpodobné, že ve druhé či třetím kole první volby bude jeden z nich zvolen prezidentem. Tyto politické síly by musely právě svého kandidáta „hodit přes palubu“, přeskupit své preference a koncentrovat své síly na volbu jednoho z nich. A ani podpora komunistů by pravděpodobně ke zvolení prezidenta nestačila. A tak se zdá, že lepší než zákulisní jednání vyjednavačů politických stran by pro občany bylo, kdyby si mohli svého prezidenta zvolit již v tomto roce v přímé volbě.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..