fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Daň z elektřiny – slovenský triumf

0

Slovenská vláda si stejně jako česká láme hlavu s tím, jak přinutit lidi k financování svých veřejnoprávních médií. Daň z vlastnictví příslušného přijímače (televizoru, mobilního telefonu s FM rádiem, počítačové karty s TV vstupem či autorádia) naráží na pochopitelnou neochotu některých lidí platit za přijímače, kterými nepřijímají státní vysílání.

Řešení geniálního českého úředníka, aby platil každý bez ohledu na vlastnictví přístroje, bylo naštěstí zamítnuto. Na Slovensku tedy chtějí návrh zmírnit, aby se nezdál tak tvrdý. Nový ministerský plán proto přichází s inovací. Platit bude každý, kdo vlastní přípojku elektrické energie.

Logika je neúprosná: odebíráte elektřinu, tudíž vlastníte rozhlasový přijímač, tudíž posloucháte Slovenský rozhlas, a proto za něj musíte zaplatit. Co jiného byste ostatně s elektřinou mohli dělat? Totéž samozřejmě platí pro firmy. V každé firmě, do které vedou dráty elektrického napětí, celý den běží vysílání STV, a to dokonce třikrát déle než v průměrné domácnosti.

Ve světle českých návrhů tak nakonec můžeme gratulovat obyvatelům slovenských dědin, kde si stále svítí svíčkami a státní rozhlas přijímají pomocí starého tranzistoráku na baterky.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.