Nejnovější články & komentáře

Jak se zaplatí veřejné dluhy?

Všichni víme, že jednoho dne zemřeme. Stejně tak všichni víme, že státní dluhy nejde kupit donekonečna. Jenom na nepříjemné skutečnosti nechceme myslet ani se jimi jinak zabývat. Pravda, někteří z nás si ještě za života pořídí pomník a vyberou písničky co chtějí zahrát na pohřbu. Na krach dnešní ekonomiky se nepřipravuje vůbec nikdo. 

19.12.2014 Vilém Barák

Atlasova vzpoura

V těchto dnech vychází v českém překladu slavný román Ayn Randové Atlasova vzpoura (Atlas Shrugged). Román je mistrovským literárním dílem. Je strhujícím příběhem o tom, co se stane se světem, když ti nejschopnější tvůrci, vynálezci, vědci, podnikatelé, intelektuálové a všichni, kdo posouvají náš svět kupředu, odmítnou dál ohýbat svá záda pod nesnesitelnou tíhou nesmyslných státních regulací a odmítnou se podřídit morálce sebeobětování, která ovládá a ničí naše životy.  

11.11.2014 Jiří Kinkor

Zemřel Gary Becker – imperátor sociálních věd

Profesoru ekonomie a sociologie Chicagské univerzity a nositeli Nobelovy ceny za ekonomii bylo 83 let a dlouho se potýkal s nemocí. Truchlí za něj nejen ekonomové a sociologové, ale také politologové, demografové, právníci, kriminalisté, psychologové a zástupci dalších vědních oborů, do jejichž vývoje Gary Becker tak originálně zasáhl.  

16.05.2014 Jiří Schwarz

Další články a komentáře »

Projekty

4liberty

The newly created portal 4liberty.eu is designed to become a platform for experts and intellectuals from Central and Eastern Europe, embodying the liberal environment, to share their opinions and ideas. Representatives…

web projektu »
Den daňové svobody

Den daňové svobody je pomyslnou hranicí v roce, která rozděluje rok do 2 období. V prvním období pomyslně vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády, vládních a veřejných institucí. Toto období končí dnem…

web projektu »
Terra Libera

Terra libera je časopis, který vychází už třináctým rokem. Každé dva měsíce můžete ve své elektronické poště najít nové příspěvky o aktuálních ekonomických a společenských tématech, která jsou spojená zejména s…

web projektu »
Podpořte LI - CZ

Aktuality

Vrchní soud v Praze: Docenta M. Ševčíka, děkana NF VŠE, lze vyloučit z Liberálního institutu

16. 8. 2016

Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, kterým měla být Liberálnímu institutu uložena povinnost zdržet se vyloučení M. Ševčíka. Odvolací soud změnil usnesení soudu prvního stupně s odůvodněním, že není dán zákonný důvod pro vyhovění návrhu na předběžné opatření. Proti tomuto rozhodnutí již není možné odvolání.

Liberální institut vydal knihu Hanse-Hermanna Hoppeho Stručná historie člověka

1. 8. 2016

Profesor Hoppe ve své útlé knize pokrývá tisíce let vývoje společnosti a mnoho témat: vysvětluje důvody vzniku a význam soukromého vlastnictví a rodiny, objasňuje mechanismy úniku lidstva z malthusiánské pasti relativního přelidnění, rozebírá důvody naší prosperity posledních dvou staletí.

2. června 2016: Dnešek je Dnem daňové svobody!

2. 6. 2016

Po 153 dnech práce a podnikání, jejichž výsledky stačily jen na pokrytí letošních veřejných výdajů, si dnes v České republice připomínáme Den daňové svobody. Obrazně řečeno jde o první den v roce, kdy o svých příjmech rozhodujeme sami poté, co jsme splnili vůči státu svou daňovou povinnost.

Daňoví poplatníci, vydržte ještě měsíc! Den daňové svobody v České republice si letos připomeneme 2. června

5. 5. 2016

Přesně čtyři týdny. Tolik nám, daňovým poplatníkům, ještě zbývá odpracovat do čtvrtka 2. června 2016, na který letos připadá Den daňové svobody. To je den, kdy přestaneme pracovat na pokrytí veřejných výdajů a začneme vydělávat sami na sebe. Prací pro stát letos strávíme 153 dní – o dva dny méně než minulý rok. Na pozitivním posunu se podepsaly dva faktory: hospodářský růst české ekonomiky a také přestupný rok.

Odvolací soud potvrdil vítězství Liberálního institutu, z.s. v soudním sporu proti Miroslavu Ševčíkovi, děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE

25. 2. 2016

Liberální institut, z.s. včera obdržel rozsudek Městského soudu v Praze, kterým byl v odvolacím řízení dne 21. 1. 2016 definitivně rozhodnut spor o platnost členské schůze Liberálního institutu, která v listopadu 2013 odvolala z postu předsedy správní rady docenta Miroslava Ševčíka, děkana Národohospodářské fakulty VŠE.

Další aktuality »