fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Index byrokracie 2017: Malá česká firma stráví ročně 200 hodin úředním papírováním

0

Malá česká firma stráví ročně 200 hodin úředním papírováním!

Liberální institut ve spolupráci se slovenským INESS spočítal, kolik stojí byrokracie průměrnou malou českou firmu. Vedle nákladů na založení firmy se autoři zaměřili na všechny známé povinnosti, které má typická malá česká firma během jednoho roku provozu.

„Všichni víme, že založit firmu obnáší vysilující papírování,“ říká ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal. Autoři projektu napočítali celkem 32 úkonů, které zaberou dohromady 47 hodin čistého času. Při průměrné mzdě tak spolu s povinnými poplatky stojí založit firmu o čtyřech zaměstnancích kvůli úřadům dodatečných 9220 korun.

„Více než samotné založení firmy nás ale zajímalo, kolik ročně stojí byrokracie nutná k provozu podnikání,“ doplňuje analytik Liberálního institutu Pavel Peterka. Firma se čtyřmi zaměstnanci vyrábějící železná vrata stráví v průměru byrokracií kolem 75 nutných úkonů 200 hodin ročně. To ji stojí 39 tisíc korun. „Do těchto nákladů započítáváme pouze náklady spojené s byrokracií. Stát pochopitelně stojí firmu mnohem víc na povinných odvodech, na dani z příjmu, z přidané hodnoty apod. Těchto 39 tisíc stojí pouhé papírování,“ dodává Peterka.

Index byrokracie byl současně změřen i v dalších zemích Evropy. „Malá slovenská firma je na tom dokonce ještě o něco hůř a musí ročně platit 43 tisíc korun,“ srovnává situaci Dominik Stroukal. „Na druhou stranu jsme na tom hůře než například Bulharsko, kde je roční náklad na provoz malé firmy zhruba poloviční,“ dodává. Další země se k výpočtu indexu zavázaly pro další rok. Bude tak možné srovnat vývoj v čase i napříč zeměmi.

Index byrokracie 2017

Založení firmy
Počet úkonů32
Počet hodin47
Celkový náklad9 220 Kč
Roční provoz
Počet úkonů75
Počet hodin200
Celkový náklad38 984 Kč
Celkem první rok provozu
Počet úkonů107
Počet hodin247
Celkový náklad48 204 Kč

Zdroj: Výpočet Liberálního institutu (2017)

Výsledek výzkumu byl vyhlášen symbolicky 29. září k oslavě narozenin rakouského ekonoma Ludwiga von Misese, jenž v roce 1944 vydal knihu s názvem Byrokracie. Ta vysvětluje chování byrokratů a předvídá postupný nárůst výdajů soukromého sektoru na splnění všech požadavků státu. Knihu v roce 2002 vydal v českém překladu Liberální institut.

Více k metodologii výpočtu, výsledkům v zahraničí a celému projektu navštivte bureaucracyindex.org.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.