fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Jak má vypadat podnikání

0

Svaz provozovatelů vleků a lanovek požaduje od státu výhody z důvodu letošní špatné zimy. Zřejmě se inspiroval u zemědělců, kteří také žádají státní pomoc kdykoliv je příliš sucho (malá úroda), příliš mokro (malá úroda), nebo tak akorát (pro změnu příliš velká úroda).

Jak je takový požadavek absurdní snad netřeba vysvětlovat. Jak jsem popisoval v jednom z dřívějších komentářů, nést riziko je jednou z nutných stránek podnikání. Pokud někdo nechce nést riziko, musí se pojistit. Nechce-li ani to, nezbývá mu než opustit podnikání a nechat se někde zaměstnat. Na rozdíl od případu ze zmiňovaného komentáře o podnikatelích-socialistech však tentokrát mám pro čtenáře následováníhodný příklad podnikatele-kapitalisty. Majitel lyžařského areálu Ski Petříkov se podle idnes.cz proti případným dotacím či jiným výhodám pro vlekaře ohradil následovně:

Můj názor je ten, že provoz vleků je dobrovolná záležitost, a komu se to nelíbí, ať vlek prodá a jde k pokladně do supermarketu anebo do některého z dolů, který ještě pan Bakala nezavřel.

Loni byla sezona nadstandardně dobrá, no a letos zase ne. Já jsem si svůj problém s touto iniciativou vyřešil po svém, a k dnešnímu dni končím svoje členství v tomto spolku [zřejmě Svazu provozovatelů vleků a lanovek]. Současně se omlouvám všem slušným lidem, kteří by měli ze svých daní dotovat moje podnikání, pakliže by tento bizarní návrh svaz odhlasoval.

Pánové a dámy, takto má vypadat podnikatel. Všechna čest!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.