fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Jak si žijí vyvolení

0

Česká ekonomika je na tom prý výborně, říkají statistické údaje a jejich vykladači. Optimismus teče ze všech stran proudem a příjemně osvěžuje při vyhlídkách do nejisté budoucnosti. K tomu se přidala nízko nastavená základní úroková sazba, jejíž „reálná“ kolegyně očištěná o růst cen žádného dlužníka také zrovna nevystrašila. Proč se tedy nezadlužit? A pokud navíc souběh – nejen – těchto pozitivních okolností posílí dorůstající silné ročníky toužící řešit svoji bytovou situaci, je úvěrový boom na světě.

Měnový přehled prozrazuje, že zadlužení domácností se zvýšilo za rok o 113 miliard, jen o kousek pozadu zůstávají podniky. A právě rostoucí poptávka po úvěrech je hlavním tahounem růstu zisků bank. Rychle rostoucí zadluženost nás na druhou stranu prý trápit nemusí, na západě jsou totiž zadlužení ještě víc. Ovšem problémy se splácením již více než 200 tisíc lidí kvalifikovalo do mezibankovního registru neplatičů. Buď jak buď, rostoucí zájem lidí o půjčky a rostoucí zisky bank by měly lákat do bankovního odvětví další zájemce o podnikání.

O přízeň zákazníků bank se však můžete ucházet pouze v případě, že získáte bankovní licenci od České národní banky. Případné udělení licence je vaší vstupenkou k miliónům, či miliardám. Centrální autorita posoudí způsobilost vašich řídících pracovníků, schopnosti akcionářů, obchodní plán apod., k tomu musíte mít určený základní kapitál 500 miliónů (viz. zákon o bankách). Zároveň banka určí, jaké činnosti můžete vykonávat. Centrální banka jednoduše hlídá vstup do odvětví a výběrem budoucích konkurentů nahrazuje tržní mechanismy, které samy nejlépe umí vybrat úspěšného poskytovatele zboží či služby.

Výsledkem politiky omezeného vstupu do odvětví je, že jako banka si na území České republiky smí vydělat pouze 37 subjektů. Jejich činnost je přísně regulována, ve světě nekrytých peněz je totiž emise teoreticky neomezena a banky neoperují se svoji měnou, tudíž motivační mechanismy banky v „péči“ o danou měnu jsou oslabeny. Řešením by bylo osvobodit bankovnictví od centralizace a regulace. Ovšem stávající systém je tomu na hony vzdálen, současné banky se nemusejí obávat hromadného vstupu konkurentů do svého vysoce ziskového odvětví. Naopak nedávným zvýšením základní úrokové sazby centrální bankou se mohou „vyvolení“ těšit na další růst zisků.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.