fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Komise reguluje Microsoft

0

V Bruseluje kolem Microsoftu opět rušno. Poté, co koncem prosince Evropský soudprvní instance podpořil antimonopolní úřady v jejich snaze potrestatfirmu Billa Gatese za údajné zneužití dominantního tržního postavení,Microsoft byl donucen vyjmout z operačního systému Windowsmultimediální přehrávač Media Player. Obě strany tohoto antimonopolníhosporu se nicméně neshodly na pojmenování výsledného produktu –Microsoft nabídl Komisi 10 možných názvů, ale ta ani po dvouměsíčnímprojednávání ani jeden neschválila. V pondělí 28. března pak Microsoftoznámil, že se podvolí rozhodnutí Komise a přijme její instrukce.Ořezaná Windows se tak podle bruselského návrhu budou jmenovat „WindowsXP Home Edition N“ a „Windows XP Professional Edition N“.

 

Nejenžesi tedy Evropská komise osobuje právo zasahovat do svobodného tržníhoprocesu a omezovat inovační aktivitu zámořské softwarové firmy, aledíky jejímu poslednímu rozhodnutí vyvstávají obavy, jak daleko až vtržní regulaci může zajít, když se evidentně neobává stanovovat názvyspotřebního zboží.

 

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.