fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Krátká glosa k „regulačním poplatkům“

0

Desítkám tisíc domácností v ČR každý měsíc přijde do schránky papír, na němž stojí, že mají zaplatit (nebo jim už bylo strženo z účtu) kromě jiného také koncesionářské poplatky 135,-Kč za televizi a 45,- Kč za rozhlas.

Stačí mít doma televizi a rádio. Celý měsíc televizi nemusíte zapnout, v přehrávači vám může dokola běžet Vivaldi a stejně vašich sto osmdesát korun odpluje na Kavčí Hory a na Vinohradskou třídu.

Nechci rozebírat nesmyslnost argumentů na obhajobu těchto kvazidaní. Připadá mi ale naprosto postavené na hlavu, že zatímco takto statiscíe lidí každý měsíc pravidelně odvádí skoro dvě stovky a nikoho nenapadne ani zvednout obočí, je pro mnoho z těchto lidí obrovským problémem zaplatit šestkrát méně ve chvíli, kdy jde o jejich vlastní zdraví. Zaplatit ročně dva tisíce za to, že máte rádio a televizi?! Kde jsou demonstrace, proč něco takového není každý den v médiích, proč nepadá vláda?

Bryan Caplan ve své knize mj. říká, že lidé nevolí to, co je pro ně nejlepší, ale to, co jim dává lepší pocit. Když dokážou socialisté vyhrát volby díky třem pětkám, bude to tento případ?

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.