fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Měl nacismus i dobré stránky?

0

O výsledku tohoto průzkumu informovalo aktuálně.cz. V závěru článku pak cituje německou televizní moderátorku Evu Hermanovou, která údajné Hitlerovy přínosy shrnuje takto:

„Existovaly ale i věci, které byly dobré, a to jsou hodnoty, děti, jsou to matky, rodiny, pospolitost – to bylo odstraněno,“ řekla počátkem září Hermanová v televizní debatě.

Já osobně na německém nacionálním socialismu vidím jedinou „dobrou“ stránku. A sice tu, že Hitler vyvraždil „pouze“ 21 milionů lidí. Srovnáme-li toto číslo s oběťmi čínského komunismu nebo sovětského internacionálního socialismu, pak zjistíme, že Hitler byl měkota. To takový Stalin způsobil smrt 43 milionů lidí. Ale ani oba dohromady nezabili tolik lidí, jako rudý Mao Ce-tung, který měl na svých rukou krev přibližně 77 milionů lidí.

Samozřejmě tím nechci vyzdvihovat ani jednu ze zmíněných zrůd, protože lidské životy se srovnávat nedají. Jen bych byl rád, abyste si na tuto malou statistiku vzpomněli vždy, když uslyšíte někoho mluvit o vznešených idejích komunismu či socialismu, nebo vzpomínat na staré dobré socialistické časy. Komunisté totiž podle odhadů amerického emeritního profesora Rudolpha Rummela způsobili v průběhu 20. století smrt 148 milionů lidí.


Na druhou stranu jsou opravdu mnohé z Hitlerových myšlenek dnes běžně v politice prosazovány a málokomu to přijde divné. Více v článku Josefa Šímy Hitler Semper Vivus.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.