fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Napětí nepovoluje

0

První školní den jsme se konečně dočkali a zbavili jsme se více jak tři měsíce po volbách vlády bratrstva Kočičí pracky. Obzvláště její předseda se zuby nehty držel ve snaze zůstat co nejdéle u politického lizu a zabránit tak vítězům voleb především v odhalování zločinů, které jeho souvěrci za osm let napáchali. O věrolomnosti představitelů kolektivistických stran svědčí chování jejich lídrů v posledních týdnech. Jejich bezostyšné pachtění se za mocí za každou cenu svědčí o tom, že tak nečiní v zájmu prospět veřejnosti, ale především v zájmu svém a v zájmu ochrany před spravedlností.

Co je v současnosti pro koho dobré? Pro uskupení socialistů a komunistů se zdá nejvýhodnější potrápení Topolánka a snaha získat ve třetím kole možnost sestavovat vládu. Paroubek si možná myslí, že během doby sežene či uplatí alespoň jednoho z poslanců, který pro jeho rudou koalici zvedne „pracku“. Vůbec není vyloučeno, že by se mu to za peníze, které mají nasyslené z podivných transakcí a z podivného působení řady jejich souputníků ve státních firmách mohlo podařit. Nejméně výhodné pro rudé strany jsou brzké předčasné volby. I mnohým voličům, kteří dali socialistům a komunistům hlas, běhal mráz po zádech při památném Paroubkovském projevu večer po volbách. I jeho voliči si také možná ještě na jaře příštího roku budou pamatovat na proradnost při vyjednávání a snahu hledat výhody především pro sebe a své soukmenovce pomocí taktiky vydírání.

Pro ODS je nejvýhodnější konání předčasných voleb co nejdříve. Bohužel se nestihne žádný podzimní termín. ODS za současné situace ani za situace případné dočasné podpory menšinovému kabinetu nebude schopna prosadit téměř nic z toho, co voličům slibovala a co „vyhecovalo“ voliče k takové účasti a k rekordnímu zisku pro tuto politickou stranu. Jakékoliv polovičaté reformy by je ve střednědobém i dlouhodobém časovém hledisku velmi silně poškodily. Nejhorší by bylo přistoupení na předčasné volby zhruba za dva, za dva a půl roku. To již občané částečně zapomenou na hrozivý úder demokracii ze strany Paroubka a ODS se nebude moci před svými ani dalšími voliči pochlubit, jakýmkoliv pozitivem. Reformy nota bene nebude schopna do té doby ani zavést. Nebude mít čas vymést ani svinčík, který tu socialisté zanechali.

Na co nejdřívějších předčasných volbách by měl vydělat i prezident, protože se dá očekávat, že strany, které ho budou opětovně volit, posílí. Spoléhat se na tzv. velkou koalici či obdobné dohody by nebylo rozumné, protože věrolomnost socialistů se prokázala v krátké historické době již několikrát. Při jakékoliv podobě či „vnucené“ spolupráci socialistů a ODS by si nemohl pak být jist ani všemi hlasy strany, jejímž je čestným předsedou.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.