fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Neberte mi ponožky

0

V médiích se nedávno otevřel v souvislosti s příchodem nového investora do Nošovic u Frýdku-Místku jeden společností diskutovaný problém. Vyvlastňování ve veřejném zájmu. Má být legitimizováno vyvlastňování? Odpověď na tuto otázku je nám všem naprosto jasná. Netrapme se tedy postojem české vlády a pojďme se raději podívat na problém z humornější stránky:
„Korejský gigant, firma Kikwosa, se rozhodl v Těptíně u Českých Budějovic otevřít továrnu na spodní prádlo,“ oznámila včera vládní agentura CzechInvest. Investice za 300 miliónů Kč by měla za dva roky vyrůst prakticky na zelené louce. Jelikož investor neuvažuje pouze o exportu svých výrobků za hranice ČR, ale počítá i s tuzemskými zákazníky, jedinou logickou podmínkou, kterou si klade, je, že do otevření fabriky musí nutně být vykoupeno od všech obyvatel v okolí 100 km veškeré spodní prádlo, aby se mu investice vůbec vyplatila a mohl rozjet výrobu.
„Jelikož jdou firmě špatně na odbyt největší velikosti, v původních smlouvách Korejci ještě žádali, aby byly všem ženám povinně voperovány prsní implantáty,“ říká zdroj obeznámený s případem. „Tento požadavek byl ovšem na nátlak ženských organizací stažen,“ dodává.
Jedinou překážkou úspěšné investice tedy zůstává výkup spodního prádla. Důvěryhodný analytik Pert Mechula z ministerstva průmyslu a obchodu, pod které CzechInvest přímo spadá, kalkuluje: „Pokud by prádlo zůstalo nevykoupeno, koncern Kikwosa by přišel o tržby tažené spotřebou ve výši 100-150 miliónů Kč a díky tomu by celá investice mohla být zmařena.“ Také hejtman Jihočeského kraje Ondřej Vašůvka není proti: „Na vykoupení prádla kraj již vyčlenil z rozpočtu 28 miliónu Kč. Nenecháme si přece ujít takovou historickou příležitost!“
Není pochyb, že Jihočeský kraj takovou investici potřebuje. Ekonomové se shodují, že v oblasti, kde nezaměstnanost přesahuje 20 procent, je investice, která přinese nejméně 800 pracovních míst a přes 200 dalších u subdodavatelů naprostou nezbytností.
Někteří starousedlíci si ovšem proti investici Kikwosy postavili hlavu. „Své prádlo nedám, vdávala jsem se v něm a mám k němu úzké citové vazby,“ svěřuje se třicetiletá prodavačka, která se ze strachu z reakce okolí bojí zveřejnit své jméno. Není ovšem jediná. Dle starosty Těptína Petra Kavánka je v obci více nepřizpůsobivých občanů: „Zkoušíme je ještě přesvědčit. Všichni přeci víme, že investice je to v zájmu nás všech.“
Ne všichni jsou ovšem tak umírnění jako starosta. V kuloárech sněmovny se objevila neoficiální informace, že poslanec Vladislav Vašůvka chce přijít s novým návrhem zákona o vyvlastňování ve veřejném zájmu, ve kterém by bylo jasně zakotveno právo státu na „vyvlastnění spodního prádla, především podprsenek, ve veřejném zájmu.“ Sám poslanec přiznává: „Ano tento návrh projednáváme. Je to přece drzost neprodat pár hadrů, když je v sázce rozvoj celého kraje! Lidé by k sobě měli být chápavější. To že já sám mám podprsenku neznamená, že se k sousedovi mohu chovat jako kdyby na ni on neměl právo.“
A co říká samotný gigant? Šéfové firmy Kikwosa považují za samozřejmost, že česká strana si s výkupem prádla poradí. „V nejhorším budeme muset od naší investice odstoupit,“ nechal se slyšet jeden z nich.
Momentálně tedy můžeme všichni pouze doufat, že gigant bude mít trpělivost s českou stranou a počká se svou investicí, než se ti nepřizpůsobiví ve sporu o spodní prádlo umoudří. Vždyť přeci hrozí reálné riziko přesunu tak výhodné investice za hranice České republiky a totální úpadek Jihočeského kraje.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..