fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nebojme se uvolnění čínského juanu

0

Už nejen obchodníci s měnami v posledních dnech sledují možné uvolnění pevného kursu čínského juanu. Pekingská vláda ustupuje světovému tlaku, avšak tají, kdy k uvolnění přistoupí. Jaké bude mít tento krok důsledky?

Fixní kurs byl nastaven v roce 1994 (podle tehdejší tržní úrovně) na 8,28 juanu za americký dolar s možným vychýlením 0,3 procenta. Dnes je kurs považován za podhodnocený – ještě více zlevňuje čínský vývoz.

Obecně panuje názor, že juan po uvolnění posílí. Podle americké banky Goldman Sachs o 5 – 6 procent s mírným nárůstem během roku (k témuž se přiklánějí i termínové kontrakty na hongkongské burze). Po uvolnění tedy můžeme čekat maximálně desetiprocentní posílení kursu.

Zhodnocení juanu by vedlo ke zdražení čínského zboží v zahraničí včetně tolik diskutovaného textilu. Druhou stranou mince je ale zlevnění čínských dovozů. Protože jsou ze 70 procent tvořeny strojním vybavením a surovinami, včetně vlny, bavlny nebo umělého hedvábí, do ceny čínského zboží se to promítne pozitivně. USA ani EU tím zdražení čínského textilu nedocílí.

Dále: v Číně zlevní spotřební zboží z dovozu. Ovšem tamní vláda oznámila již před rokem snahu o zpomalení ekonomického růstu. Je tak otázkou, zda bude v Číně po levnějším spotřebním zboží vůbec poptávka.

Pak je tu dopad na Spojené státy. Z přebytků vývozu čínská centrální banka dosud nakupovala americké vládní dluhopisy, a stala se tak zdrojem levných půjček pro vládu George Bushe. Nyní banka oznámila, že se bude chtít dluhopisů zbavovat (po posílení juanu ztratí na hodnotě) a výnos použít na reformu finančního sektoru. Americká vláda tak bude muset buď šetřit, nebo své rozpočtové deficity financovat na úkor soukromých investic. Dalším negativem pro USA bude nárůst cen dováženého zboží. Americká ekonomika začíná čelit inflačním tlakům, což by centrální banku (Fed) patrně přimělo zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb. Uspíšil by se tím příchod recese v USA.

Pro evropské země včetně České republiky nelze očekávat žádné dramatické změny. Růstu cen čínského zboží se není třeba obávat. Zhodnocení juanu neohrozí ani snahu českých textilek, které přesouvají svou výrobu do Číny.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..