fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Nechtěný evropský produkt Microsoftu

0

Antimonopolní spor společnosti Microsoft s Evropskou komisí začíná být notoricky známou a ohranou písničkou. Přesto se však vývoj tohoto zajímavého případu čas od času, např. díky nějakému soudnímu rozhodnutí, posune do dalšího kola, přičemž častou vyjdou na světlo zajímavé skutečnosti.

V pondělí 24. dubna 2006 začalo pětidenní zasedání velkého senátu Evropského soudu první instance ve věci odvolání společnosti Microsoft proti rozhodnutí Komise, které znamenalo nejen udělení rekordní pokuty 497 milionů Eur za údajné zneužití dominantního postavení na relevantním trhu a tedy porušení evropských soutěžních pravidel, ale také nařízení, aby Microsoft zveřejnil své důvěrné vnitřní informace o softwarových produktech ve formě zdrojových kódů a dal je k dispozici svým konkurentům (v minulosti přitom mimochodem bývalo v podobných případech vynucováno licencování pouze již známých údajů).

Společnost Microsoft byla evropskými úřady, jejichž rozhodnutí koncem roku 2004 podpořil také Evropský soud první instance, navíc donucena vyjmout z operačního systému Windows multimediální přehrávač Media Player (jehož integrací do Windows se měla dopustit porušení evropských soutěžních pravidel prostřednictvím tzv. vázaného prodeje). Podle instrukcí Evropské komise (a po zamítnutí několika návrhů Microsoftu) byly nové produkty pojmenovány „Windows XP Home Edition N“ a „Windows XP Professional Edition N“.

Nejenže si Komise osobuje právo omezovat inovační aktivitu zámořské softwarové společnosti a nebojí se ani nařizovat pojmenování jejích produktů, ale svým rozhodnutím navíc nutí soukromou společnost prodávat výrobek, o který spotřebitelé evidentně nemají zájem. Podle právních zástupců Microsoftu totiž tvoří prodeje XP N 0,005 % prodeje Windows. Přesto však podle jejich vyjádření během zmíněného soudního slyšení více než 87 % uživatelů používá jiný multimediální přehrávač než Windows Media Player. Obrázek o smysluplnosti uvedených antimonopolních opatření si tak každý může učinit sám.

Dodejme, že konečné rozhodnutí soudu první instance se dá s nejvyšší pravděpodobností očekávat nejdříve koncem letošního roku.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.