fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Nedorozumění

0

Minulý týden se v některých novinách objevily palcové titulky, které hlásaly: „Neziskové organizace vyzvaly Klause k omluvě“, „Neziskové organizace chtějí omluvu od Klause“ aj. Výzvu mělo iniciovat občanské sdružení Oživení Bohemian Greenways z Prahy a podepsalo ho 89 dalších neziskových organizací. Ve svém prohlášení z 6. června 2005, které bylo prezentováno pod názvem „Omluvou k demokracii“ s podtitulkem „Prohlášení a výzva zástupců neziskových organizací“, píší: „Další velkou ostudu utržil Václav Klaus svými výroky o nevládních neziskových organizacích jako hrozbě pro svobodu a demokracii. Pocit studu v nás vyvolává skutečnost, že naše republika má prezidenta, který bez skrupulí znehodnocuje a odsuzuje činnost tisíců občanů aktivních v neziskovém sektoru.“ Dále v textu pokračují tvrzením, že „Klaus bere půdu pod nohama, ohrožuje důvěryhodnost jejich aktivit v očích ostatních občanů, nemluvě o znevažování hodnoty a prospěchu jejich práce.“ Úvodní slovní přestřelku mezi panem prezidentem a částí disidentského spektra jsem přešel. Ovšem tvrzení, pod kterým jsou podepsáni představitelé některých neziskových organizací a vydávají se za reprezentanty celého sektoru, je přece jenom příliš „silné kafe“.

Našel jsem si čas a začal se pídit po původním textu, který měl prezident Klaus přednést na nedávném summitu Rady Evropy ve Varšavě. Text výzvy podepsaný jejími signatáři mě totiž vyděsil a po jeho přečtení jsem měl představu, že prezident Klaus útočí např. i na Liberální institut, který je taktéž neziskovou organizací. Ať jsem hledal jak jsem hledal, ať jsem četl zepředu či zezadu ve Varšavě přednesený text, nic co popisovali a podepsali zástupci neziskových organizací jsem v tomto projevu nenašel. Že by v přednášce prezident Klaus plédoval proti občanským sdružením, které se starají o handicapované a nemocné, chrání přírodu, hrají divadlo či potírají korupci nebo vzdělávají děti, že by někoho takového urážel či napadal. To jsem v textu „opravdu, ale opravdu“ nenašel.

Pojal jsem myšlenku jestli náhodou signatáři nečetli něco jiného než já. Možná mi někdo ze zástupců členů sdružených v občanských sdruženích, která podepsala prohlášení, pošle text toho co vlastně kritizují. Mezi těmi, kteří podepsali jsou např. Pražské matky, Jihočeské matky, Ekologická společnost, Ústav pro ekopolitiku, Ekonect, Ekocentrum podhoubí, Sdružení rodičů a přátel ZŠ Vratislavova 13, Sdružení pro biomasu, Sdružení pro záchranu prostředí, Přátelé přírody, Děti země, Českomoravská asociace klubu dvojčat a vícerčat, Česko-německé fórum žen, Ekofórum, Mamapapa, Růžový panter, Mateřské centrum Dráček a nebo třeba Spolek Richelieu, atd., atd. Najde se někdo ze signatářů a pošle mi text, z kterého vycházel při psaní výzvy k omluvě od prezidenta? Budou umět vyznačit do textu co považují za útok na demokracii? Přečetli si opravdu všichni, kteří výzvu podepsali, celý text projevu Václava Klause a nevytrhávali věty z kontextu? Nebo je k podpisu vedla pouze zlost a možná jakási forma nenávisti?

Ptal jsem se členů našeho občanského sdružení zda-li je pan prezident textem, který přednesl v polovině května ve Varšavě, urazil. Z mého okolí neurazil nikoho. Nejen, že nás nikoho neurazil, ale jeho výroky v předmětném projevu považujeme za odpovídající realitě.

Protože text „Prohlášení a výzvy zástupců neziskových organizací“ může zmást veřejnost, která si může myslet, že tito mluví za všechny neziskové organizace, můžu za sebe a za mnohé další členy Liberálního institutu prohlásit, že mne text projevu prezidenta republiky přednesený na summitu Evropy ve Varšavě neuráží a jeho slova nepovažuji za unáhlená. Není tudíž za co se omlouvat.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.