Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nekorektní způsoby fondů

0

Náš občan je už téměř tři měsíce všude, kde je to jen trochu možné, obklopen reklamou investičních a podílových fondů. Zdá se, že většina používá seriózních způsobů, ale myslíme si, že je na místě upozornit na některé nepříliš korektní způsoby, které neznalé či neinformované diky mohou oklamat a zmást. Předně je zapotřebí si dát pozor na slibované a případně vyplácené částky při přebírání kuponové knížky. Zvláště pasáže ve smlouvách o budoucí zástavě podílových listů a akcií mívají pro diky velice nevýhodnou formulaci. Dikové omámení dnes vyplácenou částkou si už neuvědomují, že v případě nesplacení (termíny jsou stanoveny na poměrně brzkou dobu) půjčené částky včetně úroků a jakési blíže nespecifikované částky na náklady spojené s poskytnutím půjčky přijdou o všechny akcie či podílové listy.

Za naprosto nekorektní lze považovat inzerovanou možnost diku rušit již dříve uzavřené smlouvy a přejít od jednoho fondu k druhému. Takto vyhecovaní dikové totiž většinou nevědí, že fondy jejich knížky ihned podávají na poštách a že podle pravidel kuponové privatizace již na takto podanou kuponovou knížku nelze znovu objednávat, a tudíž nelze ani z těchto důvodů rušit smlouvu.

Některé fondy svou minulou úspěšnost odvozují od vyplácení dividendy na rok 1993. Pomineme-li skutečnost, že se ještě nemohla sejít valná hromada akcionářů, která by rozdělení zisku, a tudíž vyplácení dividend schválila, není to možné ani z důvodů neuzavření hospodářského roku, účetní závěrky schválené auditorem atd. Možná by se o výše zmíněné skutečnosti měly zajímat kompetentní orgány. Pro diky platí, že v případě takovéto reklamy musí být více než obezřetní.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

All search results