fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Nevymýšlejte populistické hlouposti

0

Je vysoce pravděpodobné, že se některé regiony světového hospodářství ocitají na prahu energetické a možná i surovinové krize. V současné chvíli nelze s jistotou říci zda problémy s relativním nedostatkem a vysokou cenou benzínu a nafty budou trvat týdny, měsíce či dokonce roky. Téměř jisté však je, že současné razantní zvýšení cen benzínu a nafty se s vysokou pravděpodobností s určitým časovým zpožděním promítne i do cen ostatního zboží a služeb.

Mnozí občané si kladou otázky, zda-li lze nějak zmírnit dopady současné situace na jejich peněženky. Ano lze. Stát toto zboží zatěžuje velmi vysokým zdaněním. Mohu to dokladovat na konkrétním případu. Dne 13. 1. 2005 (tedy před necelými 8 měsíci) jsem kupoval u čerpací stanice benzín, který stál 22,90 Kč/litr. Plná nádrž (67 litrů) mě přišla na 1534,40 Kč. Z toho jsem na daních zaplatil 1038,26 Kč (spotřební daň činila 793,28 Kč a DPH 244,98 Kč). Shodou okolností jsem u stejné čerpací stanice tankoval v pondělí 5. 9. a litr benzínu stál již 32,90 Kč (tj. nárůst o 10 Kč). Celá nádrž (opět 67 litrů) mě přišla na 2204,30 Kč (celková cena za stejné množství vzrostla o 43,7 %). Na daních jsem zaplatil stejnou výši spotřební daně, ale o 107 Kč vyšší DPH, tzn. dohromady jsem na daních odvedl 1145,23 Kč. Stát tak na mně nyní vydělal na každém litru benzínu o 1,60 Kč více za DPH než v lednu. Pokud ceny porostou ještě více, stát na tomto zvýšení „vytáhne z kapes poplatníků“ ne stamiliony, ale miliardy korun navíc.

Dnešní socialistická garnitura se ohání sociálním cítěním. Není tudíž nic jednoduššího než nepříznivé dopady rostoucích cen benzínu a nafty zpomalit snížením daňové zátěže. Nejjednodušším způsobem se ukazuje snížení spotřební daně. Evropská unie stanovuje minimální sazby spotřebních daní u benzinu Natural na 0,359 EUR/litr, což je při současném kurzu 29,10 Kč/EUR 10,44 Kč. (Spotřební daň je nyní 11,84 Kč.) Naše vláda tak může bez jakýchkoliv projednávání s orgány EU okamžitě snížit spotřební daně nejméně o 1,40 Kč na litru benzínu. Místo toho někteří ministři nesmyslně mlží, tvrdí, že to nejde, že by stát přišel o peníze z daní vybíraných především od motoristů. Kterýsi ministr podle některých médií dokonce mluvil o propadu výběru spotřebních daní o 15 mld. Kč. Asi si myslí, že občané si tyto jednoduché trojčlenky neumí spočítat. Někteří ministři vymýšlí nesmyslné byrokratické konstrukce a různé pseudokompenzační programy. Přitom o co by se socialistům snížil výběr na spotřební dani, o to již několik dnů vybírají více na DPH. Jen připomenu, že v mnou uvedeném konkrétním případu jde o 1,60 Kč na litru benzínu.

Co by se mohlo stát?

1.    Snížením spotřebních daní (SD) se dosáhne více efektu než při zavedení nových sociálních dávek. Po snížení SD kompenzaci obdrží ti, kterých se zvýšení cen nejvíce týká, tzn. motoristé a dále pak především poskytovatelé služeb v dopravě.

2.    Omezí a zpomalí se tlak na růst cen ostatního zboží a služeb. Mírné snížení spotřebních daní lze provést bez projednávání s orgány EU.

3.    Snížení SD může být v „režimu legislativní nouze“ přijato téměř okamžitě, nejpozději však do konce září.

4.    Snížení SD nebude vyžadovat žádné dodatečné výdaje státního rozpočtu a nepřinese ani snížení celkových příjmů státního rozpočtu (snížení SD bude kompenzováno nárůstem výběru peněz z DPH – to se již děje).

5.    Naopak v případě zavádění nových sociálních dávek vzniknou další administrativní náklady s tím spojené.

6.    Výběr pobíratelů sociálních dávek nemůže být v tomto případě spravedlivý, neboť zvýšením cen benzínu a nafty jsme postiženi téměř všichni. Sociální dávky by pak museli dostávat všichni.

7.    Socialisté si speciální sociálními dávkami budou chtít za peníze nás všech kupovat hlasy určitého segmentu voličů.

Posuďte sami co je lepší.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.