fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Ombudsman nechrání práva!

0

Mohlo by se zdát, že ombudsman rozhodl správně – takováto regulace diskusí ze strany jejich provozovatelů je prý v pořádku. Když jsem se však podíval na zdůvodnění jeho rozhodnutí, udělalo se mi poněkud mdlo:

Provozovatelé serverů ale podle informací kanceláře veřejného ochránce práv postupují v souladu se zákonem. Pouze se sami chrání před sankcemi.

„Za zveřejněné informace nesou zodpovědnost. Pokud by provozovatel serveru nepodnikl potřebné kroky k odstranění případného protiprávního jednání, nesl by sám veškeré sankční následky,“ upozorňuje zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

Chce tím snad pan veřejný ochránce práv říct, že provozovatel má právo regulovat diskusi pouze z toho důvodu, že by někdo nedejbože mohl v diskusi vyzývat k rasové nesnášenlivosti? A co práva samotného provozovatele diskusního fóra? Co jeho vlastnické právo? Jakožto provozovatel například našeho diskusního fóra forum.libinst.cz snad musím mít právo dle libosti určit, kdo tam diskutovat bude a kdo nikoliv. Stejně tak musím mít právo stanovit podmínky diskuse.

Podobně vydavatel novin má nezpochybnitelné právo odmítnout mnou zaslaný článek. A může tak učinit kdykoliv, nejen tehdy, když budu v textu urážet liberály, homosexuály nebo jinou menšinu. Stačí, když se mu zkrátka článek nebude líbit. Pokud se takové odmítnutí nebude líbit mně, mohu článek vydat vlastním nákladem.

Nemohu se neodvolat na text Murrayho Rothbarda Lidská práva jako práva majetková. Autor v něm velmi srozumitelně vysvětluje, proč nemůžou existovat „lidská práva“ odtržená od majetkových práv. Proč nemá smysl hovořit o právu na svobodu projevu a opomenout přitom vlastníka místa, kde chce jedinec toto své právo využít. Rothbard uvádí příklad s voláním „hoří“ v přeplněném divadle, když žádný požár neexistuje:

Nemusíte ale křičet „hoří“, abyste se dostali do vězení. Způsobí-li člověk v divadle zmatek, bude zatčen nikoli kvůli tomu, co křičel, nýbrž kvůli tomu, že křičel. Bude zatčen nikoli za názory, jež zastává, ale kvůli tomu, že si majitel myslel, že by tento člověk neměl prezentovat názory, které on jako majitel nechtěl, aby na tomto místě zazněly. Nejde tedy o to, co křičel, ale jde o to, že křičel.

Vztáhnuto zpět na internetové diskuse, nezáleží na tom, co píšete. Důležité je, zda provozovatel dané diskuse chce zveřejnit váš názor, či nikoliv. Takové rozhodnutí je a musí být jeho právem. Je-li pan Motejl veřejným ochráncem práv, měl by opravdu chránit práva. Práva všech.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.