fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Penzijní (pseudo)reforma

0

Tři roky si politici lámou hlavu s reformou penzijního systému. Za toto období ale nedokázali vyprodukovat ani slovo smysluplného textu, natož nějakou koncepci. A tak to za ně zkouší dělat lidé ze soukromého sektoru. Nyní k nim přibyl i David Marek z Patria Finance. Mám ale dojem, že se jim to příliš nedaří,přehlíží zásadní věci.

Ovšem větou typu “…navrhuje, aby si lidé začali soukromě spořit na vlastní penzi “ toho pan Marek asi moc nevytrhne. Zcela se obchází zásadní věc. Proč by měl i nadále existovat systém povinného penzijního pojištění? Zajímavé je, že každý se o sebe v produktivním věku stará sám. Ale jakmile přijde na řadu starost v postproduktivním věku, přichází na scénu stát se svým povinným pojištěním. Navrhované reformy systému tkví vlastně jen v jednom: zvýšení odvodu prostředků, které budou čerpány ve stáří. To je pro tyto reformy podstatný krok. Ale zásadní by mělo být něco jiného: proč by si každý člověk neměl spořit na stáří sám, v jaké výši sám chce? Proč do toho pořád tahat stát a nezprivatizovat penzijní systém jako takový? K tomuto kroku chybí odvaha. K polostátnímu systému penzijního pojištění není žádný důvod, stejně jako není důvod např.ke státní podpoře v nezaměstnanosti. Takovéto podpory totiž neřeší podstatu problému a tou je naprosté plýtvání zdroji ve státním sektoru. Termín často používaný v tomto kontextu pro obhajobu zásahů státu je sociální spravedlnost nebo solidarita. Termín sociální spravedlnost je nesmyslný, jak nám ukázal F.A.Hayek ve své knize Právo,zákonodárství a svoboda. A o solidaritě je těžké mluvit v situaci, kdy lidé neplatí příspěvky na sociální stát dobrovolně. Všechny argumenty, proč držet penzijní systém ve státní moci jsou jen klišé. Zprivatizujme penzijní systém a nechme trh, aby lidem spravoval jejich prostředky.

Perličkou budiž výrok bývalého ministra financí, nyní pracujícího v nejmenované soukromé firmě ING: “Rusnok věří, že kdyby prošla jeho verze penzijního systému, podařilo by se z něj vytlačit „černé pasažéry“. Aneb lidi, kteří nemají děti. Bezdětní by měli spořit povinně více, než ti, kteří si potomky pořídili. Nynější systém je totiž založen na tom, že na důchody rodičů vydělávají děti a vnoučata.” Že by nepřímá podpora porodnosti v jakési integrované státní politice všeho?

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..