fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Poslední den

0

Včerejšek byl posledním dnem pro statisíce daňových poplatníků k tomu, aby podali svá daňová přiznání a zaplatili doplatky na daních z příjmů fyzických osob. Ti, kteří nechali vyplňování daňového přiznání na poslední den, byli asi nemile překvapeni jeho složitostí a pro některé až záludností. Mnozí pak možná na poslední chvíli sháněli nějakého daňového poradce, aby mohli své daňové povinnosti odložit až na konec června a tím oddálit i samotné zaplacení daní.

Letošní formuláře byly obzvláště „podařené“ a pro obyčejného daňového poplatníka přinesly nejedno překvapení. Přibyla řada kolonek, uspořádání formuláře bylo odlišné od předcházejících let, a tak ti, co se ho naučili vyplňovat v minulosti ztratili tuto výhodu a „proces učení“ si museli zopakovat. Daňový poplatník tak místo „starání se o podnikání“ a zabezpečování práce pro sebe či pro své zaměstnance musel absolvovat studium celé řady zákonů, podzákonných norem a předpisů, aby pochopil do které kolonky má které číslo vyplnit. Tak například při vyplňování formuláře k dani z příjmů fyzických osob typu B se musel prokousat osmi stránkami samotného přiznání a nejméně čtyřmi stránkami dalších příloh. A to při uplatňování některých odečitatelných položek počet stránek příloh a potvrzení naskakuje ještě více. Na „ulehčení“ vyplňování formuláře byly vydány pokyny, které vydají na 16 hustě popsaných stránek textu.

Zda se jimi daňový poplatník úspěšně prokousal a zda vyplnil vše tak, jak si představoval úřední šiml, se ukáže v příštích měsících. Pokud se spletl či přehlédl třeba o řádek a způsobilo to snížení jeho daňové povinnosti, tak se může těšit nejenom na nutnost doplatit chybějící částku, ale i na slušné penále. Jeho výše bude záležet na tom, kdy se příslušný úředník dostane ke kontrole a jeho propočtu. Čím později se případná chyba odhalí, tím vyšší penále bude vypočteno. Když už jsou předpisy tak složité, měla by být zkrácena doba, za kterou může finanční úřad penále počítat.

Občan – daňový poplatník si však zanadává a i když povětšinou dost nerad zaplatí doplatky daně, otřepe se a nechá celou věc spát do dalšího zdaňovaného období. Málokdo se v každodenním shonu a ruchu hlouběji zamyslí nad tím kam vlastně jím státu odevzdané peníze jdou a za co jsou utráceny. Část z nich sice putuje na financování zdravotnictví či školství, část může prospět například při zlepšování životního prostředí. Ovšem nemalé položky jsou, bohužel, utráceny neefektivně a nehospodárně. Úředníci docela rádi utrácí cizí peníze na cizí projekty, ale možná někdy také cizí peníze na své soukromé účely, byť umně zakryté veřejným „prospěchem“.

Není ovšem poslední den jako poslední den. Ten včerejší byl pro mnohé nepříjemný, protože se museli vypořádat se svou povinností podat daňové přiznání a zaplatit daně, ten dnešní je zase pro některé posledním dnem, kdy si mohou vsadit a ucházet se tak o dosud historicky nejvyšší výhru v jedné z nejrozšířenějších sázkových her u nás. Tato činnost je taktéž spojena s peněžním výdajem, ale určitě je to pro mnohé příjemnější než placení daní. Pro všechny, kteří si vsadí, pak večer nastane chvilka vzrušení a očekávání, zda se na ně přece jenom neusměje štěstí a ze svých vložených peněz náhodou nedosáhnou na vítězství v Jackpotu. Může se ovšem stát, že ani tentokrát výhra nepadne, nikdo neuhodne vylosovaná čísla a tento poslední den se pak přesouvá na konec týdne, na neděli.

Význam sousloví poslední den má samozřejmě pro mnohé i jiný nádech, byť téměř vždy vyjadřuje časový předěl, kdy pro jednotlivce dochází k nějakým důležitým, až zlomovým událostem. Přejme si, aby to nebyly události spojené s lidskou existencí, aby těch posledních dnů, které souvisí s nepříjemnou činností bylo pro všechny co nejméně. Ať je co nejvíce takových posledních dnů, na které se mnozí z nás těší. Takovým může být třeba poslední pracovní den na konci týdne.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.