Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Prezident? I tak to může dopadnout

0

Již pár týdnů hýbe českými médii spekulace o jménu budoucího prezidenta. Jak to tedy může dopadnout? Zkusme začít od konce. Nepovede-li se první, druhá, třetí a možná i další volby, nezbude našim zákonodárcům nic jiného než připravit změnu Ústavy a zavést přímou volbu. V této přímé volbě by s největší pravděpodobností měli největší naději dva koryfejové politické moci posledních dvanácti let. A těmi jsou Václav Klaus a Miloš Zeman. Oba dva mají několik set tisíc skalních příznivců, ale oba dva mají také mnoho set tisíc svých odpůrců. Vzhledem k používané rétorice, blízké většině obyvatel této země, by mírným favoritem byl pravděpodobně Miloš Zeman. Ten umí slovně lépe zahrát na strunu sociální demagogie a říká to co občané chtějí slyšet.

Miloš Zeman zatím zůstává u rozhodnutí, že vstoupí až do případné druhé volby. Dá se očekávat, že ve vyšších kolech této volby by se střetl Miloš Zeman s Václavem Klausem. Je vysoce pravděpodobné, že při hlasování poslanců a senátorů by jejich souboj skončil nezvolením ani jednoho.

Dostáváme se tak k první volbě. V prvním kole se s největší pravděpodobností střetnou pánové Klaus, Kříženecký, Pithart, Bureš, s vysokou mírou pravděpodobnosti i do hry se vracející Motejl a paní Moserová. Díky rozložení politických sil ve Sněmovně a v Senátu a díky pravidlům volby, kdy do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Poslanecké sněmovně a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu se dá očekávat, že se v něm utká pan Bureš s panem Klausem.

Druhé kolo s největší pravděpodobností nerozhodne definitivně. Dalších 14 dnů bude vyplněno horečným politickým vyjednáváním, kupčením s hlasy a snahou získat vítězství na svou stranu. Těchto 14 dnů bude asi velmi nervózní Miloš Zeman. Tlak, který povede skupina, která si v ČSSD již nepřeje jeho návrat do vysokých státních funkcí, bude sílit a bude směřovat dovnitř strany. Mimo hru budou kandidáti ostatních menších politických stran KDU-ČSL a US-DEU, ale i komunisté. Ukáže se, že zvolen v této fázi může být pouze jeden z dvojice Klaus, Bureš.

Soustřeďme se tedy na třetí kolo první volby. Prezidentem je zvolen ten z kandidátů druhé kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Zkusme si vzít v úvahu variantu, že by byli všichni poslanci a senátoři přítomni. Dohromady jich je 281 a ke zvolení stačí celkově 141 hlasů. Každý nižší počet přítomných poslanců a senátorů tento počet nutný ke zvolení snižuje. Poslanci a senátoři za bývalou koalici US-DEU-KDU-ČSL těžko prosadí svého kandidáta a navíc nepřekypují láskou ani k Zemanovi, ani ke Klausovi. Celkově jich je ve sněmovně a v senátu 58. Pro řadu z nich může být nejmenším zlem volba pana Bureše. Za jistých okolností může pan Bureš obdržet až 44 jejich hlasů.

Komunisté disponují celkově 44 hlasy. Jen stěží někdo z nich dá hlas panu Klausovi a pan Zeman není taktéž zrovna jejich oblíbencem. Pan Bureš se pro ně může stát vhodným kandidátem. Dejme tomu, že KSČM odevzdá tři čtvrtiny hlasů (33) panu Burešovi.

Sociálních demokratů je celkově 81. Řada z nich, včetně části vedení, trpí panickým strachem z návratu Zemana do vrcholné politiky. Budou mít dvakrát 14 dnů na to, aby přesvědčili další poslance a senátory z jejich klubu, aby volili svého oficiálního kandidáta první volby. Je téměř vyloučeno, aby pan Bureš získal hlasy skalních příznivců Miloše Zemana. Těch je podle kuloárových odhadů 20 – 21, zbylých 60 může dát již v první volbě ve třetím kole hlas Burešovi. Tyto tři politická seskupení dávají dohromady 137 hlasů. Zbývá nám 14 senátních mandátů, které nejsou pevně spojeny s výše uvedenými politickými stranami. Někteří jsou nezávislí, jiní zastupují menší politické strany. Nejméně 8 z nich dává jasně najevo, že ani Zeman, ani Klaus nejsou vhodní kandidáti na prezidenta. Sečteno, podtrženo, s těmito osmi lze získat celkem 145 hlasů. Nezapomněl jsem samozřejmě ani na ODS. Ta má dohromady 84 hlasů. Je tedy nejsilnějším politickým uskupením. Nelze vyloučit, že z obavy, že Klaus by mohl vyhrát v případné přímé volbě, někteří ze zástupců ODS odevzdají hlas raději Burešovi. Tím by mohli nahradit výpadek např. některých sociálních demokratů.

Ale vše může být jinak. Jo, politika je zapeklitá věc.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.