fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Rychlý internet podle T-Mobile

0

Český zákazník se může těšit na další možnost rychlého mobilního připojení k internetu. Kromě Eurotelu ho začne v dohledné době nabízet také T-Mobile.

Na počátku roku 2004 přišel Eurotel s překvapivým nápadem, jak využít staré frekvenční pásmo pro poskytování analogových mobilních telefonních služeb (původně s předvolbou 601, technologie NMT). Bez vědomí Českého telekomunikačního úřadu pásmo digitalizoval a za zhruba půl miliardy vybudoval bezdrátovou síť pro poskytování rychlého přístupu k internetu. Postavil tak úřad před hotovou věc a tomu po delším váhání nezbylo nic jiného než změnu původních podmínek licence povolit. Právě akce s rychlým bezdrátovým internetem byla jednou ze záminek odvolání tehdejšího managementu Eurotelu v čele s Terensem Valeskim. Digitalizace NMT pásma se ovšem nelíbila konkurenčnímu T-Mobile, který mohl svým zákazníkům nabídnout pouze pomalé stahování dat prostřednictvím klasických mobilních telefonů. I po technických vylepšeních (tj. s technologií EDGE) se jeho zákazníci připojují k internetu pomaleji než ti, co mají smlouvu s Eurotelem. Navíc oproti zhruba 60procentnímu pokrytí území u Eurotelu nabízí T-Mobile rychlé připojení k internetu pouze v několika největších českých městech. T-Mobile si proto začal stěžovat u Evropské komise a lobbovat u českých úřadů, aby získal podobné podmínky.
Český telekomunikační úřad pak skutečně 13. ledna letošního roku vyhlásil výběrové řízení na udělení licence pro frekvenční pásmo 872 MHz umožňující poskytovat rychlé připojení k internetu obdobně jako u Eurotelu. Podat přihlášku do tendru a zaplatit správní poplatek ale bylo nutné velice rychle – během šesti dnů. To hrálo na ruku zejména těm, kteří o soutěži věděli dopředu. A dobře připraven byl zjevně i T-Mobile, který žádal o přidělení takového pásma již před rokem a tvrdil, že je schopen postavit příslušnou síť velmi rychle. Do soutěže se nakonec přihlásili čtyři zájemci, ale jen T-Mobile, Eurotel a České radiokomunikace podaly nabídku. Zvítězil pak nikoli překvapivě T-Mobile, který za licenci zaplatí pouze symbolickou cenu 50 milionů korun. Rozhodovalo se totiž ne podle nabídnuté ceny, nýbrž podle podnikatelského záměru (tj. plánu rozvoje sítě a počtu možných zákazníků) formou tzv. „soutěže krásy“. Přitom za takovou licenci by stát mohl utržit stovky milionů korun.

Co získají zákazníci

T-Mobile se v rámci nabídky zavázal k rychlému rozšíření sítě (přesné termíny jsou neveřejné), a tak by se mohl v krátké době dostat i do oblastí, kde jiná možnost rychlého připojení k internetu zatím není. Protože licence je tzv. technologicky neutrální, T-Mobile se nyní může rozhodnout, jakou technologii použije, a podle toho budou vypadat i služby nabízené zákazníkům. Reálně v úvahu přicházejí dvě varianty – buď CDMA, nebo málo známá technologie Flash-OFDM americké společnosti Flarion (T-Mobile již jednu menší síť s využitím této technologie provozuje v Haagu). Jednu verzi CDMA používá pro svoje rychlé připojení k internetu Eurotel. Ta ale neumožňuje provozovat hlasové služby – jinak řečeno, zákazník potřebuje zvláštní síť a přístroj na volání svým známým a další na stahování z internetu. Vyšší verze CDMA a také Flash-OFDM tuto nevýhodu již nemají. Flash-OFDM navíc oproti CDMA používané Eurotelem umožňuje například hraní on-line her nebo tzv. internetovou telefonii. Při ní jde o to, že lze komukoli telefonovat prostřednictvím internetu, a to za zlomek toho, co si účtují normální telefonní společnosti. Navíc Flash-OFDM by mohla být pro T-Mobile levnější než CDMA a to by se mohlo odrazit i v cenách pro zákazníky. Pro Flarion je totiž poté, co ztratil svého hlavního odběratele ve Spojených státech, případná zakázka od českého T-Mobile doslova životní nutností. Jen pro informaci – hlavním dosavadním zákazníkem Flarionu byla společnost Nextel, která o Flash-OFDM uvažovala jako o své budoucí technologii pro sítě třetí generace v USA a v Severní Karolíně dokonce provozovala relativně velkou municipální síť. Ovšem po fúzi Nextelu se Sprintem loni na podzim bylo rozhodnuto ve prospěch CDMA, tedy technologie již používané Sprintem a experimentální municipání síť Flarionu pro Nextel byla zrušena.  Dalším důvodem pro výběr Flash-OFDM je fakt, že sestřička T-Mobilu, společnost T-Ventures, která se specializuje na investice do rizikových projektů investovala nemalé prostředky právě do Flarionu.

Nechte to trhu

T-Mobile a Eurotel tak budou moci zřejmě již letos na podzim soutěžit o zákazníky v oblasti rychlého bezdrátového připojení k internetu. To téměř jistě povede k tomu, že třetí mobilní operátor Oskar, který v této oblasti zatím nabízí pouze pomalejší technologii EDGE, urychlí spuštění sítě třetí generace UMTS. Ostatně jeho nový majitel Vodafone je v tomto oboru evropským specialistou. Navíc je tu ještě jedna zajímavá možnost. T-Mobile a Eurotel by si mohli prosadit u regulátora další omezení závazků při spouštění sítě UMTS, které jsou oproti CDMA nebo Flash-Flarionu mnohem investičně náročnější, s odůvodněním, že sítě třetí generace vlastně již spustili – byť na jiných frekvencích a s jinou technologií. Ani jednání Eurotelu při digitalizaci analogového pásma 450 MHz, ani nepříliš průhledná a transparentní soutěž o pásmo 872 MHz, nejsou z právního hlediska tím nejideálnějším způsobem, jak prosazovat nové technologie a služby na trhu. Na druhou stranu bez zdravé drzosti obou společností bychom dnes stále neměli nic a čekali bychom na možný budoucí příchod nepříliš zdařilé a drahé technologie UMTS jako na Godota. Místo toho, s velkou pravděpodobností budeme mít v Čechách brzy tři konkurující si technologie. Zákazníci si pak rozhodnou, která z nich jim bude nejvíce vyhovovat a která se na trhu prosadí.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..