fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Šokující pravda? Cenzurovat!

0

Anorexie je již několik desetiletí jedním ze zásadních negativ pop-kultury. Je zbytečné spekulovat, zda za to může Mattell nebo Naomi Campbell, důležité je, že si mnozí tento problém nejen uvědomují, ale jsou ochotni proti němu bojovat. Proto se můžeme setkat se snahou dostat na světová mola i dívky, kterým žebra nejsou vidět, a mnozí pořadatelé módních přehlídek v poslední době přišli s určitými omezeními týkající se právě vychrtlosti.

Na problém se snaží upozornit i slavný fotograf Oliviero Toscani, proslulý svými tabu prorážejícími kampaněmi. V duchu jeho prvního přikázání – „Šokuj!“ – jsou i jeho protianorektické billboardy pro módní značku Nolita. Na nich je ztvárněna francouzská herečka Isabelle Caro, trpící anorexií již od své puberty a vážící pouhých 31 kilogramů. Isabele je na nich nahá, kampaň však vůbec nevyznívá žádnou erotičností, za což mohou jak zvolené pózy, tak fakt, že hereččina tělesná krása byla nemocí značně postižena. Zkrátka, ideální sdělení široké veřejnosti, že problém anorexie existuje a je třeba o něm diskutovat.

Opačného názoru jsou však úřady. Jak francouzský úřad pro posuzování reklamy, který zakázal kampaň již koncem září, tak Italové, kteří nařídili stažení reklam z veřejných prostranství v minulých dnech, argumentují tím, že je neetické a proti lidské důstojnosti využívat nemoc pro komerční účely. Nejsem si jist, čí lidskou důstojnost by měla kampaň poškozovat, když jediná vyobrazená Isabelle Caro se projektu účastnila zcela dobrovolně a v naději, že tím uchrání tisíce dívek před jejím vlastním osudem. Ona sama vyjádřila zklamání nad zákazem této reklamy ve Francii s tím, že její rodná země nad problémem anorexie zavírá oči.

Vyvstává nám zde zřejmě podobný problém jako v případě karikatur proroka Mohameda – mělo by být něco zakázáno jen proto, že to může někoho šokovat? Odpověď pochopitelně musí znít „Ne“. Svoboda projevu musí totiž zůstat zachována vždy, zvláště pak v případě, že šokující pravda může zachránit zdraví, ba i život, tisícům dívek a žen.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.