fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Soukromé školy ve slumech

0

Firma Sun Microsystems a největší soukromá indická univerzita Amity se dohodly na spolupráci při tvorbě certifikovaných vzdělávacích programů. Partnerství významného světového hráče v IT s univerzitou, která má 50 tisíc studentů po celé Indii, je potvrzením rozvoje indického soukromého vzdělávání.

To roste o 30 procent ročně. Naproti tomu většina indickéhoveřejného vzdělávacího sektoru je v žalostném stavu. Na výhodyprivátního vzdělání přitom nemusí dosáhnout jen bohatí.

Význam má i pro obyvatele slumů a venkova. Podnikateléprovozující poměrně jednoduché školy pro chudé totiž mají na rozdíl odstátních byrokratů tendenci své služby zlepšovat, což potvrdil inedávný průzkum. Učitelé privátních škol mají méně absencí a jejichstudenti vykazují ve srovnatelných testech lepší výsledky. Placeníškolného za kvalitnější privátní vzdělání se pak i chudým rodičům jevíjako dobrá investice.

Podnikatelé jsou navíc ochotni vyjít svým klientům vstříc.Například rodičům, kteří pracují v sezonním zemědělství, umožnízaplatit školné až po sklizni, tedy poté, až oni sami dostanouzaplaceno. Snaha rozšířit okruh zákazníků a využít úspor z rozsahupodnikatele také vede k nabídce odvozu žáků z okruhu až 20 kilometrů.

Dobře míněná snaha vlády zvýšit výdaje na vzdělání tak může býtkontraproduktivní. Z efektivnějšího soukromého sektoru totiž budepoptávka odlákána do více dotovaných státních škol. Problém by mohlovyřešit zavedení tzv. voucherů – mechanismu, v rámci nějž plynou státnídotace za žákem, ať navštěvuje jakoukoli školu. 

Má-li současný indický ekonomický boom pokračovat, bude k tomuzapotřebí nejen dostatečné množství, ale především odpovídajícístruktura vzdělaných lidí. Dosavadní zkušenost ukazuje, že podnikatelé ve vzděláváníreagují na vývoj podmínek na trhu práce pružněji než vláda. I v časeprázdnin je vhodné upozornit, že soukromé školství nejen funguje, alepomáhá dokonce i tam, kde bychom to možná nečekali.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.