fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Spolkový ústavní soud: Zákaz kouření je neústavní!

0

V hlavním městě Berlíně byl vydán zákaz kouření v hospodách, které jsou menší než 75 metrů čtverečních a nemají oddělenou místnost pro nekuřáky. Sylvia Thimmová, majitelka hospůdky (on to bude asi pěkný pajzl, viz níže) o méně než poloviční výměře, jejíž klientelu tvoří ze dvou třetin kuřáci, se se zákazem nesmířila, neb by pro ni byl patrně likvidační. Ke své situaci říká:

Moji zákazníci nechtějí koktejly, nebo levičácké (v doslovném překladu „levotočivé“, nebo snad „levicí závánějící“) napěněné jogínské čajíčky, chtějí pivo, vodku nebo whisky. A k tomu cigaretu.

Thimmová mj. argumentovala, že je znevýhodněna oproti velkým provozům, kterým nečiní problém prostory stavebně uzpůsobit, jednoduše by ji zákaz zruinoval.  Ze zpráv, které se o rozhodnutí zatím šíří, vyplývá, že soud na takovouto argumentaci slyšel. I pro debatu o zákazu kouření u nás to bude velmi významné rozhodnutí.

Rád bych čtenářům zprostředkoval i první dojem z čtení rozhodnutí, pokud již bylo zveřejněno, nicméně to vypadá, že web soudu je zahlcen a v tuto chvíli nejde otevřít. A ani se tomu nedivím. Že by se trend obracel?


Čekání na zajímavou četbu si můžete zkrátit studií Matěje Šustera a Jiřího Schwarze ml. právě o zákazech kouření a jejich legitimitě.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.