fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Srpnové ohlédnutí za událostmi v (ne)svobodném světě

0

V novém seriálu Marek Numerato stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení. Věříme, že vám tato nová rubrika zpříjemní váš nedělní brunch.

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Liberální demokracie už není cool a stále více lidí začíná pošilhávat po autoritářském či autokratickém řízení. Nejde prosím pouze o diskutéry z Novinek či Parlamentních listu, ale i osobnosti, které můžeme zařadit mezi podnikatelskou či politickou elitu.

Podnikatel v dopravě Radim Jančura respektuje Andreje Babiše i přes jeho autoritářské vlastnosti. Karel Muzikář (přítel Václava Klause či asistent ministra financí Ivana Pilného) považuje za správné, že je hnutí ANO autokratické. A prezident Zeman u autoritářských zemí vyzdvihuje, že mají lepší podmínky pro velké projekty, jako je třeba plán vysokorychlostní železnice mezi Čínou a Evropou. Nevím, jak vy, ale začínám mít o liberální demokracii trochu obavy. V nedalekém Polsku a Maďarsku už jí jdou po krku a kdo ví, jak to skončí u nás.

Dvě zprávy z Číny. Jedna dobrá a jedna špatná. Ta dobrá je, že díky nejlidnatější zemi již víme, že umělá inteligence konečně překonala tu lidskou. Chatovací bot zvaný Baby Q byl dotázan, zda miluje komunistickou stranu. Bot odpověděl záporně a ještě se drze, nicméně zcela legitimně, zeptal jiného uživatele: “Myslíš si, že tak zkorumpovaný a neschopný režim může přežívat navždy?“ Jak říkám, génius. Bohužel ho Číňané následně vypnuli. S horší zprávou o Číně přišel Tyler Cowen. Podle něj nejlidnatější země nikdy nezakusí demokracii a nebude kráčet ve stopách Japonska či Jižní Koreje. A to především ze dvou důvodů. Nemá s ní žádnou historickou zkušenost a střední třída, která bývá tahounem demokratizačních změn, je v Číně velmi slabá.

A Tyler Cowen ještě jednou. Pro rozhlasový pořad Otevřené hlavy jej vyzpovídal Ondřej Trhoň. Řeč byla o postavení (americké) střední třídy, technologickém pokroku projevujícím se jen v úzké skupině odvětví, polarizaci společnosti a o mnohém dalším. Rozhovor si můžete přečíst nebo poslechnout zde.

Na prostý lid musí být přísnost. Pětiletá holčička v Londýně prodávala limonádu za pět pencí. Chyběla jí však potřebná obchodní licence, za což ji městští policisté potrestali pokutou 150 liber. Aspoň že mluvčí místního úřadu nakonec nad celou situací projevil lítost a slíbil, že pokuta bude zrušena.

Pro obyvatele Německa je velkým lákadlem vyrazit na dovolenou dříve, než dětem začnou oficiální letní prázdniny. Mohou se vyhnout zácpám nebo pořídit letenky za rozumnou cenu. K tomu je u rodin s dětmi zapotřebí, aby ratolesti opustily školní lavice s předstihem. Pro to však nemají úřady v některých spolkových zemích pochopení a hrozí rodičům peněžitým trestem, který může řádně navýšit celkový rozpočet dovolené.

A na závěr jeden knižní tip. Johan Norberg sepsal Pokrok, čímž obohatil svět o další dílo z racionálně-optimistického žánru. Na český překlad si ještě musíme počkat, nicméně první recenze jsou již k dispozici i neagličtinářům. Nejprve Pokrok zrecenzoval Michal Kašpárek pro Finmag. A nyní z něj Martin Pánek vybral a přeložil vybrané pasáže.

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.