fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Stane se prodej mateřského mléka nezákonným?

0

Pokud má matka problémy s tvorbou mléka a nemůže tak své dítě kojit, může využít služeb některé z bank mateřského mléka a litr lidského mléka si tam koupit za 900 Kč. Tuto informaci přináší například Lidové noviny. Do těchto bank přispívají maminky, jež naopak vyprodukují této životodárné tekutiny nadbytek. Za poskytnutí mléka dostane maminka jednoduše zaplaceno. V Mostě například za prodej litru mléka dostane matka 70 Kč.

Nikdo z vás na tom jistě nevidí nic špatného. Já také ne. Co by mělo být divného na tom, že se matce, jejíž tělo vyprodukuje nadbytek mléka, platí za jeho poskytnutí těm, které takové štěstí nemají? Stejně jako nevidím nic špatného na tom, když někdo, kdo má dvě zcela zdravé ledviny, prodá jednu z nich člověku, jenž takové štěstí nemá. Vždyť to jsou takřka stejné věci. Mám něco co nepotřebuji, ale co potřebuje někdo druhý. Já jsem ochoten mu toto „něco“ za určitou sumu poskytnout a on chce toto „něco“ výměnou za určitou částku získat. Jaký je rozdíl v tom, jestli je toto „něco“ rohlík, automobil, mateřské mléko nebo například právě ledvina? Podle mého žádný. Podle jiných velký. Pokud však jde o mateřské mléko, většina s jeho „kupčením“ zřejmě souhlasí. Možná podvědomě chápou, že když potenciální dárkyni za jeho poskytnutí nabídnou odměnu, je mnohem pravěpodobnější, že si dá tu práci, a přebytečné mléko do sběrného místa opravdu donese. Čím víc zaplatíme, tím více matek přijde. Jednoduchý (a takřka všeobecně platný) ekonomický zákon.

Budeme se tedy bohužel muset v relativně blízké době zřejmě vyrovnat s poklesem nabídky. Jak jsem na to přišel? Jednoduše. Evropská ústava, ten nezajímavý dokument, který vlastně nijak nezmění život českých občanů (jak nám dnes a denně sdělují mnozí politici), totiž prodej mateřského mléka zakazuje. Článek II-63 říká: „V lékařství a biologii se musí dodržovat zejména zákaz využívat lidské tělo a jeho části jako takové jako zdroj finančního prospěchu.“ Mateřské mléko je bezesporu produktem lidského těla, při jeho prodeji tedy využíváme lidské tělo jako zdroj finančního prospěchu.

Čím méně zaplatíme, tím méně matek přijde. Pamatujme i na tuto jednoduchou poučku při přemýšlení o evropské ústavě.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.