fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Státní dluhopisy pro občany? Půjčka politikům na náš dluh

0

To, že lidé budou půjčovat naprovoz státu, není novinka. Běžně k tomu dochází už teď, a sice prostřednictvíminstitucionálních investorů. Peníze, které lidé ukládají v bankách nebopojišťovnách, totiž neleží na hromádce v trezorech, ale jsou těmitosubjekty dále investovány. A státní dluhopisy byly, jsou a budou pro tytoinvestice oblíbeným nástrojem. Jelikož tuzemské instituce drží cca dvě třetinyčeského dluhu, je téměř jisté, že alespoň část vašich úspor pomáhá financovatčeský dluh už teď, aniž byste o tom věděli. To, že navrhované „přímé“investování do státu bude probíhat prostřednictvím tří vybraných bank, sicezvýší výnosy plynoucí držitelům dluhopisů, ale ne tak, jak by mohlo – zadarmoto bankovní ústavy určitě nedělají.

Zarážející je ale samotný fakt,že by financování vlastního státního dluhu mělo být oslavováno jako skvěláinvestiční příležitost. Stát není „oslíčku otřes se“, ale instituce fungující díkynám, daňovým poplatníkům. Když se stát zadlužuje, zadlužuje nás. Když mupůjčujeme, půjčujeme námi voleným politikům. Ale když stát bude muset půjčkysplatit, nezaplatí to nikdo jiný než my sami, z našich daní. Myslete nato, až budete opěvovat vysoké úroky ze státních dluhopisů.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.