fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Státy a mafie – poznáte je?

0

Když jsem si přečetl nadpis, domníval jsem se, že jeho smysl je jiný – obrat „mafie zdaní“ pro mě v tu chvíli znamenal něco jako „mafie ročně vypere deset miliard eur“, jinými slovy, zlegalizuje své příjmy. Částka se mi ale zdála relativně nízká, čtu tedy dál a dozvím se, že

Podle studie university v Palermu maffie od drobných prodavačů a pouličních prodejců měsíčně vybírá asi 60 eur (1700 Kč), restaurace a hotely platí 578 eur (přes 16.000 Kč). Mafie zdaňuje také každé staveniště na Sicílii dvou až čtyřprocentní daní, která se počítá podle hodnoty stavby. Stavební společnosti a údržba silnic platí v průměru 17.000 eur (480.000 Kč) měsíčně.

Jinými slovy, mafie vybírají výpalné. Podle zkušeností mých známých, pražských restauratérů, to v českých podmínkách probíhá asi následujícím způsobem: ve vašem podniku vás navštíví dva až tři lidé, kteří vám sdělí, že vás chrání. Jestliže jste tak hloupí a nechápete, před čím by vás někdo měl chránit, dozvíte se, že před ostatními podobnými „ochránci“. Pokud nesouhlasíte, žádnou ochranu jste si neobjednali a ničeho se nebojíte, dají vám příchozí jasně najevo, že byste se mohli začít bát o svůj majetek, rodinu, život. Ukáží vám nůž, zbraň… A tak mnozí souhlasí a platí.

Pak mají moji přátelé ještě co do činění s jinou skupinou lidí, která se chová podobně jako ta první, ale přece se v něčem liší. Nechodí často. Předpokládá, že výpalné budete platit automaticky, jakmile začnete vytvářet nějaké hodnoty. Přichází tehdy, když její očekávání nesplňujete, nebo platíte méně, než by si přála. Má v ruce papíry a ohání se tlustými knihami, které obsahují „právo“. Když se divíte, co to po vás ti lidé chtějí, nechápou otázku. Výpalné přeci musí platit každý. Dostáváte za ně služby, jezdíte po silnicích, vaše děti chodí do školy, platíte zemědělce, filmaře, policii (kterou si když tak příště přivede skupinka s sebou) a nekonečné množství dalších statků a služeb. „Ale já jsem se o ně nikoho neprosil,“ namítáte. Když vám někdo vyloupí dům a ještě vám k tomu poseká zahradu, měli byste mu poděkovat? „Máme demokracii, lid rozhodl, že to tak bude,“ zní odpověď. Koneckonců, toto výpalné je nevratné, neúčelové a neekvivalentní, jak praví učebnice, tak o co jde? A navíc, platíte si tím také armádu…a ta vás ochrání před jinými, nám podobnými ochránci. Tohle už ale někdo říkal, ne? Pravda, rozdíl tu je. Ti druzí mají legitimace s nápisem „Finanční úřad“.

A tak platíte. Na vaše hloupé otázky stejně nikdo odpovídat nebude. A když se vám nechce platit, zabaví vám majetek, když se budete bránit, ukáží pistoli a klidně i použijí. A nebo skončíte ve vězení.

Hezký svět, že?

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.