fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Stručné poznámky k obchodní válce

0

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek byl hostem pořadu Den podle Petra Šimůnka na Českém rozhlasu Plus. Tématem byla obchodní válka rozpoutaná mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou. Pár stručných poznámek k tématu.

Záznam pořadu:

Data Světové obchodní banky o průměrných clech: https://data.worldbank.org/indicator/TM.TAX.MRCH.WM.AR.ZS Průměrné clo EU a průměrné clo USA je shodné 1,6 %.

Celní sazebník Evropské unie (čítající přes 13 tisíc položek): http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en Je to databáze, dá se v ní dobře vyhledávat podle zboží a země, ze které zboží pochází.

Seznam odvetných opatření ze strany EU vůči USA (pdf): http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/may/tradoc_156909.pdf

Grafické vyjádření (od ING):

TTIP je příšerná „moderní“ obchodní smlouva mezi EU a USA, která namísto liberalizace mezinárodní obchod harmonizuje a reguluje. Trump by však udělal lépe, kdyby místo ukončení vyjednávání tlačil na to, aby smlouva opustila harmonizační charakter a více se soustředila na liberalizační.

Paper od londýnského Institute of Economic Affairs o celní politice EU a o ideální celní politice (pdf): https://iea.org.uk/wp-content/uploads/2017/08/A-Trade-Policy-for-a-Brexited-Britain-D2.pdf

Nesmrtelný text Frédérica Bastiata, kterým vyvrátil všechny anti-ekonomické představy o obchodní politice zvaný zkráceným názvem Petice výrobců svíček, ve kterém si francouzští výrobci svíček stěžují na nekalou konkurenci jiného výrobce osvětlení, totiž Slunce, a na to, že britští výrobci svíček čelí jeho konkurenci méně, protože v Británii je horší počasí. Požadují tedy, aby zákonodárci uzákonili zavřít všechny okna:

Trpíme nesnesitelnou konkurencí jistého zahraničního rivala, jehož podmínky pro výrobu světla jsou, zdá se, na úrovni o tolik vyšší než naše, že zaplavuje domácí trh svým světlem za fantasticky nízkou cenu; takže kdykoliv se objeví, náš prodej ustane a všichni spotřebitelé se obracejí na něj, a celé jedno odvětví francouzského průmyslu s nesčetnými výhonky je rázem zasaženo naprostou stagnací. Tento konkurent, kterým není nikdo jiný než samo Slunce, proti nám vede tak zuřivou válku, až máme podezření, že ho na nás poštval perfidní Albion (stává se z něj šikovný diplomat!), neboť Slunce na tento nadutý ostrov bere takové ohledy, jakými u nás naprosto skrblí.

Žádáme, abyste laskavě vydali zákon, nařizující uzavřít všechna okna, vikýře, špehýrky a okenice, zatáhnout žaluzie, záclony, závěsy, rolety, zkrátka a dobře ucpat všechny otvory, díry, skuliny a štěrbiny, kterými má sluneční světlo ve zvyku pronikat do příbytků, a to na úkor skvělých odvětví výroby, kterými jsme měli tu čest zaplnit zemi, a které by teď byl od nás čirý nevděk nechat na holičkách v tak nerovném boji.

Více o clech a obchodní politice v nadcházející studii Liberálního institutu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.