fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Kde se v Evropě nevyplatí pracovat a je lepší brát dávky?

0

V Rakousku, Chorvatsku a Dánsku je efektivní mezní daň pro člověka, který opustí systém sociálních podpor, aby pracoval, skoro sto procent. To znamená, že si dotyčný nezvýší příjem tím, že začne pracovat.

Michael D. Tanner a Charles Hughes, celá studie na www.cato.org 

Pokud jsou sociální příspěvky (tzv. welfare) příliš štědré, vytváří významnou motivaci pro ty, kteří je pobírají, aby spíš zůstali jejich příjemci, než aby si hledali práci. Výše sociální péče se v zemích EU velice liší, ale často je však relativně vysoká v porovnání s hůře placenými, nebo s tzv. vstupními zaměstnáními. Jako příklad si uvedeme rodiče samoživitele se dvěma dětmi v roce 2013:

  • Sociální příspěvky v devíti zemích EU přesáhly 15 000 euro ročně. V šesti zemích dokonce přesáhly 20 000 euro. Dánsko nabízí nejlukrativnější balíček podpor ve výši 31,709 euro.
  • V devíti zemích přesáhly sociální příspěvky výši minimální mzdy.
  • V jedenácti zemích přesáhly sociální příspěvky polovinu hodnoty čisté průměrné mzdy a v šesti zemích přesáhly dokonce 60 procent.
  • V Rakousku, Chorvatsku a Dánsku je efektivní mezní daň pro člověka, který opustí systém sociálních podpor, aby pracoval, skoro sto procent. To znamená, že si dotyčný nezvýší příjem tím, že začne pracovat. V šestnácti dalších zemích tato daň překračuje 50 procent.
  • Sociální systém v USA je velice podobný systémům tzv. welfare států a pokud nebereme v potaz Medicaid, tak by se dokonce umístil na desátou příčku mezi analyzovanými státy EU. USA jsou v tomto ohledu o něco více štědré než Francie a o něco méně než Švédsko. Třicet pět států nabízí větší sociální balíčky, než byl průměr u sledovaných států Evropy.

Mnoho evropských států si uvědomuje tento problém, a tak začaly reformovat své sociální systémy, aby umožnily jednodušší přechod ze sociálního systému do práce. USA jsou v tomto ohledu pozadu vůči zemím Evropy, které už s reformami začaly.

Státy, které to s omezováním závislosti na sociálním systému a s odměňováním práce myslí vážně, by měly zvážit zvýšení pracovních požadavků, stanovení lhůt pro účast a zpřísnit způsobilost. A možná ještě důležitější je, aby se státy podívaly na úroveň sociálních příspěvků a na výši efektivní mezní daně, kterou jejich sociální systém vytváří, s cílem zvýšení motivace pracovat.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.