fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

„Uhlíková stopa“ Obamovy inaugurace

0

Barack Obama bude zítra slavnostně uveden do funkce  coby 44. prezident USA. Jednou z priorit, které zdůrazňoval během volební kampaně, je i „boj proti antropogenním klimatickým změnám“ – proto si klade za cíl výrazné snížit emise CO2. 

Z tohoto pohledu je pozoruhodná studie Institute for Liberty Carbon Big Foot, jež vypočítává „uhlíkovou stopu“ Obamovy inaugurace a doprovodných akcí. Podle odhadů Institutu bude v přímé souvislosti s Obamovou inaugurací vypuštěno do ovzduší cca 575 milionů liber CO2. Pro srovnání, průměrné americké domácnosti by trvalo téměř 60 000 let, aby vyprodukovala stejné množství oxidu uhličitého. Očekává se, že Obamovu inauguraci navštíví 2 až 4 miliony lidí ze všech koutů USA. Většina citovaného množství CO2 připadá právě na dopravu těchto lidí do Washingtonu D.C. (především letecká a automobilová doprava). Odhad naopak nezahrnuje emise oxidu uhličitého spojené s produkcí dodatečnéhojídla a pití, jakož ani jakéhokoli jiného zboží a služeb vyrobenýchspeciálně pro inaugurační slavnosti.

PS: ještě zábavnější je, jak velkou „uhlíkovou stopu“ zanechávají pravidelné konference OSN o globálních změnách klimatu. Zde je např. odhad „uhlíkové stopy“ předloňské konference na Bali.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.