fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Únorové ohlédnutí: Zkušenosti ze Slovenska, bitcoin, svoboda a pokrok

0

Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.

Od rozpadu Československa už uplynulo 25 let. Že šlo téměř o vzorové odloučení dvou států, potvrzuje i pozitivně laděný článek Economistu.

V Česku se začalo diskutovat o možnosti zavedení bezplatné vlakové dopravy pro seniory a studenty. Zkušenost ze sousedního Slovenska napovídá, že to není úplně nejlepší nápad. Vlaky jsou údajně přecpanější a špinavější.

Naopak jako inspirace by mohla posloužit slovenská zkušenost s poukázkovým systémem, který dává lidem větší možnost ovlivnit, kam jejich peníze budou směřovat. Besedu s Matúšem Pošvancem na toto téma shrnul na svém blogu Pepa Káles.

Kryptoměnové okénko. I v Česku stoupá počet lidí, kterým kryptoměny přinášejí zisk. Ten je podle české legislativy nutné danit. Na stránkách http://zdanenikryptomen.cz/ vyšel návod od Michala Hanycha a jeho kolegů, který radí, jak na to. O investicích do kryptoměn a možnosti založení vlastní kryptoměny se rozhovořil miliardář Karel Janeček v interview pro Lidové noviny. Mimo jiné také pozitivně zhodnotil myšlenku anarchokapitalismu. Prostor pohovořit o kryptoměnách dostal i ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal v DVTV. Otázky mu kladl Martin Veselovský. Bitcoiny jsou cool, investujte do nich ale jen to, co jste ochotní vyhodit z okna, říká Stroukal.

Human Freedom Index od Cato Institutu a Fraser Institutu zohledňující ekonomickou i osobní svobodu či dodržování lidských práv ovládlo v roce 2017 Švýcarsko následované Hongkongem a Novým Zélandem. Česku patří 25. příčka.

Národní divadlo v Brně zinscenovalo Talebovu Černou labuť.

Čína nejspíš vstoupí do éry sociálního ratingu. O budoucnosti, která připomíná pověstného Velkého bratra, píše Respekt.

V Kalifornii je možné od začátku tohoto roku legálně nakupovat marihuanu pro rekreační účely. Ambicí Austrálie je zase dobytí pozice největšího exportéra lékařské marihuany.

Na svém blogu nově připravuji měsíční přehled o inovacích, které mají potenciál pozvednout naši životní úroveň. V lednu mě zaujalo třeba prádloskládátko, test rakoviny či automat pro lidi v nouzi.

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.

All search results