fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Varování: kouření škodí inflačnímu cíli

0

Pravidelným čtenářům webu LI není třeba zdůrazňovat žecitovaný novinový titulek zaměňuje příčinu a následek. Jindy se zase dočteme,že centrální banka se obává dopadu rostoucích cen ropy na inflaci. Pokud bychomtuto logiku dovedli jen o kousek dále, museli bychom každý měsíc v novinách vidětpalcové titulky typu „Ceny mouky ohrožují makroekonomickou stabilitu“, nebo„Počítače pokračují v deflační spirále, zasáhne ČNB?“.

Růst ceny libovolného statku anásledný růst CPI ale není inflace,není ani příčinou inflace. Právěnaopak: peněžní inflace se projevuje v růstu cen.

Dokud se slovu inflace nevrátí jeho původní význam, většinaveřejnosti patrně zůstane v blažené nevědomosti ohledně toho, co se s jejímipenězi skutečně děje. Jenže „Index spotřebitelských cen roste“ je na novinovýtitulek moc dlouhé a „Centrální banka tiskne peníze jako o život“ zase nenídostatečně „vyvážené“.

V našich podmínkách probíhá peněžní expanze „sofistikovaně“v útrobách počítačů i v 21. století ale můžeme najít místa, kde se stále ještě„postaru“ prostě tisknou tuny barevných papírků. Takovým místem je třebaZimbabwe, které vykazuje různě silnou hyperinflací od roku 2002. Letos v lednubylo meziroční tempo růstu CPI skoro 1 600 procent, ekonomika je v rozkladu.

Citujme z jiného novinového článku: „Inflace začala zrychlovat poté, co Mugabeho režim ochromiltržní zemědělství zabavením farem bělochům. Protože zastavila motor ekonomiky azničila základ daňových příjmů, uchýlila se vláda k tištění peněz, aby zaplatilasvoje účty.“ Takhle prosté to je. Stejně jako Německá vláda po první světovéválce nebo Miloševič v Jugoslávii, Mugabe systematicky ožebračuje vlastníobyvatelstvo likvidací peněžní směny.

Stojí za povšimnutí, že citovaný článek nevysvětluje inflacijako danou nebo jako výsledek činnosti spekulantů, ale pojmenovává pravoupodstatu věci. Zbývá doufat, že se k té podstatě někdy doberou všechnyekonomické redakce. Rozdíl mezi Zimbabwe a Českem, USA nebo eurozónou je totižv podstatě jen ve způsobu a  prostředcíchpeněžní expanze, ne v principu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.