fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Velký bratr opět zasáhl

0

Více než 1,7 miliardy korun našli policisté na kontech směnárnice zKarlových Varů a teď jí hrozí vězení (Žena nechce říct, odkud jsoumiliardy na jejím kontě, MFD 29.11.2002). Na příliš vysoké zůstatky nabankovních účtech upozornil detektivy analytický odboru ministerstvafinancí, kde se shromažďují tyto a jim podobné informace z komerčníchbank. Žena nedokázala vysvětlit, kde peníze vzala a následně bylaobviněna ze zkreslování údajů hospodářské a obchodní evidence. Nezahálíani finanční úřad, který se jí chystá doměřit daň z příjmů ve výšiněkolika desítek miliónu korun. Chce se mi volat: „Opět byl zasažendrtivý úder škůdcům sociálně-demokratického státu. Dobře jim tak. Psůmpsí…..“. Však to všichni známe. Pokud se ale někdo nepovažuje za pouhýchodící peněženku politiků, může zastávat i méně pokrokové názory.

Jak vidno, přichází doba prokazování nabytí majetku a bankovnítajemství není vůbec žádným tajemstvím. Potom je otázkou času, kdynebude podezřelých 1,7 miliardy korun, ale deset milionů, potom miliona za chvíli deset tisíc. Kdo tedy nechce být předmětem špidlování, musípeníze převést do bezpečnějších bank, přeměnit na zlato nebo diamantyči zakopat na zahradě.

V souvislosti s obviněním směnárnice ze zkreslování údajů o stavuhospodaření a jmění, je potřebné vyjádřit policejním vyšetřovatelůmobdiv za rychlost jejich úsudku. V jiných případech tomu tak není. Kdokdy slyšel, kolik je za stejný trestný čin stíháno členů vedení všechskutečně nebo díky státní pomoci skrytě zkrachovalých bank a podniků,co jsme jich tu za dvanáct let měli a zaplatili? Vždyť za pomociauditorů a před nechápavýma (nebo zavřenýma?) očima bankovního dohleduČNB přikrášlovali účetnictví a oblbovali akcionáře i veřejnost. Nevím,proč se právě my Češi pošklebujeme Americe za Enron a spol.

Doměření daně ve výši několika desítek milionů korun je jistě správné,zvláště když se tak děje podle zákona. Zákona se zabudovanou progresí,schváleného a udržovaného v platnosti díky volební podpoře úředníků,státních zaměstnanců a dávkařů, kteří žádné daně neplatí, ale pouzespotřebovávají. Určitě je to správné. Vždyť každý kdo platí na daníchtisíckrát více než jeho spoluobčané, dostává od státu tisíckrát lepšístátní služby. V rychlosti soudů, úřadů a vlaků, lepších silnicích aškolách, přívětivější policii, větších sociálních dávkách, kvalitnějšízdravotní péči, hlasitější hře filharmonie atd. Hm, nebo je to nějakjinak?

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.