fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Velký pátek, státní svátek – ano či ne?

0

Nebýt socialistů, bylo by mi vcelku jedno, jestli bude Velký pátek svátkem či nikoliv. Takhle se trochu bojím, že nejdřív „nadělají“ spousty státních svátků a následně zakáží obchodníkům v tyto dny sloužit svým klientům. Ale budiž.

Co mě ale na tomto tématu přímo fascinuje, jsou argumenty některých odpůrců. Pavel Eybert se nám tak svěřil s následujícím názorem:

Jestliže si řekneme, že přibližně je roční hrubý domácí produkt 200 miliard korun, pak máme za ten jeden den zhruba o půl procenta nižší hrubý domácí produkt. Je to něco kolem deseti miliard korun, které nebudou vytvořeny.

Co mají pořád všichni s tím HDP? Ani by mi snad nepřišlo divné, kdyby nás radikální muslimové začali vyvražďovat s tím, že jsme nenávidění a Koránem odsuzovaní modloslužebnící, neboť se vedle Boha Jediného klaníme ještě Hrubému Domácímu Produktu. Nejde přeci vůbec o to, jestli bude HDP menší o nějakou tu desetinku procenta. Zákonodárce by mělo zajímat, jak velký problém bude další státní svátek znamenat zejména pro provozovatele procesů, které nelze jenom tak snadno na den vypnout nebo odložit.

Zastánci silného sociálního státu by však měli dalšímu státnímu svátku tleskat. Švédsko má totiž státních svátků 18 (tedy asi o 4 více než my). A pokud milovníci vysokých daní volají

Zvyšujme daně a přerozdělování! Vždyť se podívejte, jak mají vysoké daně ve Švédsku a jak dobře se tam mají!

pak by měli alespoň jednou prokázat konzistentnost svých názorů a volat

Zvyšujme počet státních svátků! Ve Švédsku jich mají mnohem více a podívejte, jak se jim tam žije!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.