fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Veřejný zájem? Ne!

0

Strach o prebendy a možnost ztráty mocenského postavení. To se možná podepíše pod to, že část ČSSD rebelující proti Vladimíru Špidlovi se umírní a podpoří ho v jeho stranické funkci a tím pádem i ve funkci premiéra. Vladimír Špidla nemá co ztratit. Jasně vzkázal, že pokud půjde on, půjdou i mnozí ostatní. Odchod vlády se zatím nelíbí ani ostatním koaličním stranám. US-DEU by tak zmizela v propadlišti dějin. Přišla by o možnost přerozdělovat mocné toky peněz prostřednictvím jimi ovládaných ministerstev. KDU-ČSL vládě asi také nechce dát zrovna teď kudlu do zad, protože by to nebylo podle jejich scénáře a do řádných voleb se jim zdá ještě daleko. Vládní bárku by možná klidně opustili, ale nejraději až za pár měsíců.

Možností řešení nastalé situace je sice více, ale každá s sebou přináší určité riziko ohrožení postavení stávajících vládních činitelů, a především těch nejvyšších, tzn. včetně ministrů. Současná situace může ohrozit i samotné poslance. Při předčasných volbách by řada z nich přišla o mandáty a je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se všichni mohli vrátit po nových volbách do poslaneckých škamen.

Pro US-DEU je to již nyní téměř jistota, u poslanců KDU-ČSL není jisté, zda-li by obhájili dosavadní postavení a u poslanců sociální demokracie, je téměř jisté, že by při předčasných volbách získali méně mandátů než mají dosud. Řada takto placených úředníků a poslanců by spadla ze svých několikanásobně nadprůměrných platů až do šedivého průměru.

Nejpravděpodobnější variantou je, že se znesvářené skupiny poslanců raději domluví, protože každá na někoho něco ví.

Na začátku týdne byly zveřejněny informace o záznamech odposlechu, které sahají až mezi nejvyšší vládní představitele. Dokonce je připravován výslech dnes již bývalého ministra spravedlnosti. (Co na to Ústavní soud). Je naivní si myslet, že BIS, kterou formálně ovládá Vladimír Špidla by neměla záznamy zajímavých odposlechů i jiných ústavních činitelů, neřku-li běžných poslanců či úředníků vlády. A tak se potvrzuje, že charakteristické rysy policejního státu postihují i ty, kteří ho pomáhají budovat.

Situace se však může vyvinout i tak, že současný kabinet padne a bude pověřen sestavením jiného kabinetu někdo ze sociální demokracie. Otázkou je, zda-li by tento kabinet zůstal menšinový, či s podporou stávajících poslanců

US-DEU, KDU-ČSL a tichou podporou komunistů. Těm se asi moc do vlády na zbývající část volebního období nebude chtít. Nestojí jim za to zkompromitovat se s realitou. Museli by totiž voličům vysvětlovat, proč nejdou splnit jejich sladké sliby. A to by pak mohlo ohrozit jejich případné volební úspěchy v dalších volbách. Nejde jim o nic jiného,než získat co nejvíce mandátů pro své vyvolené a tím i dobré bydlo.

Dnes je již velké části přemýšlivých obyvatel zřejmé, že ani sliby které dala ČSSD, ani sliby které dává KSČM nelze splnit bez dalšího zadlužování budoucích generací.

A teď něco veselejšího. V Praze se chystá velký atletický mítink Memoriál Josefa Odložila IAAF Grand Prix II. Tak jako v minulosti, bude to přehlídka zvučných jmen světové atletiky. Závody se uskuteční v pondělí, hlavní program začíná v 18:00 hod. na Stadionu Juliska a diváci budou mít možnost vidět v akci opravdu výkvět současné světové atletiky ale i hvězdy české, jejichž disciplíny jsou na programu.

Nevšední zážitek budou mít při setkání s legendami české atletiky. Těsně před začátkem mítinku totiž bude defilé našich historicky nejúspěšnějších atletů v čele s mistry světa a olympijskými vítězi. Diváci tak na vlastní oči uvidí Danu Zátopovou, Jarmilu Kratochvílovou, Helenu Fibingerovou, Imricha Bugára, Milenu Hübnerovou-Rezkovou, ale i ty současné, ještě závodící atlety. Vstup je bezplatný a vstupenky budou distribuovány prostřednictvím deníku, který právě čtete, a to zítra. Diváci se mohou zúčastnit slosování o hodnotné věcné ceny, které bude provedeno přímo na stadionu po skončení závodů. Pořadatelé chystají i další zajímavá překvapení. Kdo Vás dnes pozve na něco takového zadarmo a ještě s možností vyhrát pěknou cenu od firmy Fagor.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.