Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Vítězství nad trhem

0

Antimonopolní úřad oznámil udělení stomilionové pokuty prodejcůmpohonných hmot. Někdo se raduje z vítězství zákona nad kartelemvysávajícím nebohé automobilisty. Jiní vyjadřují skepsi, zda sespiknutí mimo půdu Úřadu, u nezávislého soudu, podaří hodnověrnědokázat. Poslední skupina se chytá za hlavu nad touto nesmyslnouexhibicí byrokratických svalů státu.

Při projednáváním návrhu zákona o ochraně hospodářské soutěže (dnes č.143/2001 Sb.), který nahradil od 1.7.2001 v celém rozsahu zákon č.63/1991 Sb., skupina ekonomů (mimo jiné) varovala před možnostíudělovat sankce pouze za jeho nedbalostní porušení. Z textupředloženého Úřadem pro hospodářskou soutěž byla posléze „nedbalost“opravdu vypuštěna. Námitka uvedená na jednání hospodářského výboruposlanecké sněmovny zněla:“Bude udělován trest také za stejnou cenubenzínu nebo rohlíků?“. Na konkurenčním trhu se vždy projevuje tendencek jednotné ceně (tzv. cenové vůdcovství) a standardizaci, což vůbecnemusí být výsledkem kartelové dohody. Pro firmy by nebylo efektivní av podstatě je to i nemožné, dennodenně nepropočítávat náklady astanovovat marže. Proto raději kopírují okolní ceny. Dokonce i kdyžmají vyšší náklady než soupeři, mohou prodávat své zboží výhradně zaceny v místě a čase obvyklé. Jestli vlastní neschopností nebo vdůsledku lepší pozice konkurentů (přístupu k dotacím atd.) vytváříztrátu, to nikoho nezajímá (na což zapomínají nejvíce čeští zemědělci).Udělovat pokutu pouze na základě shodných cen může tedy pouze byrokrat,který nechápe principy fungování trhu.

O stíhání prodejců benzinu ze strany Úřadu lze říci, že se odehrává nazákladě politické objednávky. Mezi indicie k těmto úvahám patřírozhovor poskytnutý dnešním ministrem hospodářství Jiřím Rusnokemdeníku MFDnes. Zde dštil oheň a síru na Úřad za to, že si dovolilzkoumat poskytnutí tzv. veřejné podpory Nové huti a doporučil, aby seraději věnoval společným cenám pohonných hmot. Úřad poslušně sklaplpodpatky a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. A samozřejmě přitomvšem nezapomíná přitakávat vládě na veřejné podpory, jak když bičemmrská.

Nejhumornější na celé věci bude, když Úřad předloží veřejnostikalkulaci, o kolik zvýšila „kartelová dohoda“ cenu jednoho litrubenzinu. Jako malý Marxové ze škatulky, budou ze socialistickýchučebnic vyskakovat pojmy oprávněné náklady, obvyklý zisk a přiměřenácena.

Až Úřad slavně spočítá (vykonstruuje) onu ztrátu jedné až dvou korun nalitru pohonných hmot, zajisté nám vysvětlí částku 14 až 15 Kč na litru,kterou si zcela nezpochybnitelně přivlastňuje stát formou berní. Kdo jetady zlodějský monopol?

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

All search results