fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Vláda zakáže žraločí kostýmy, děkujeme

0

Podle reportáže iDnes.cz s názvem Zákaz zahalování tváře na veřejnosti navrhnou lidovci i SPD. Babiš je pro se sešla mesaliance KDU-SPD-ANO-STAN, která se rozhodla zakázat v ČR zahalování tváře na veřejnosti. Bohužel nejde pouze o „feel good“ legislativu, zde jde o nebezpečnou legislativu, která se se svým účelem míjí takřka stoprocentně.

Začněme tím, že si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi burkou, nikábem a hidžábem:

Burka, o které se mluví zdaleka nejčastěji, zahaluje celý obličej a žena kouká skrz mřížku. Burku nosí ženy prakticky pouze v Afghánistánu. Já osobně si neuvědomuji, že bych někdy naživo spatřil ženu v burce, ale jsem již starý kmet a paměť mi občas vynechává.

Nikáb, který nosí muslimky v Saúdské Arábii a dalších zemích, zakrývá téměř celý obličej, ale nechává mezeru pro oči. Ženy v nikábu jsem viděl, domnívám se, že i v ČR, ale velmi zřídka.

Hidžáb naproti tomu pokrývá vlasy a nosí jej muslimky po celém světě. Ženy v hidžábech je možno spatřit nejenom v muslimských zemích, ale i v ČR. Např. v Belgii není nic neobvyklého vidět ženu v hidžábu, která používá velmi populární „hands-free life-hack“, že hidžáb drží telefon u ucha jaksi samovolně a žena tak může během telefonování používat obě ruce. Hidžáb dnes nosí muslimky ve všech možných barvách, včetně hodně zářivých, a některé jej nosí vyloženě formálně — mají jej sice na hlavě, ale téměř celá hlava je odkrytá a hidžáb je uchycený na drdolu.

Naštěstí nikdo nenavrhuje zákaz hidžábu. Neumím si ostatně představit, jak by bylo možno zakázat hidžáb, ale už ne jarmulku, čepec jeptišek, sombrero nebo kulicha.

Ale nyní se neliberální poslanci rozhodli zakázat nikáb a burku. Proč, to nám bohužel nevysvětlí. U strany STAN, kterou často volili pražští yuppies, to obzvlášť překvapí. Vy snad potkáváte na českých ulicích ženy zahalené v burce nebo hidžábu? A mohl bych je vidět? Proč potřebujeme legislativou řešit něco, co neexistuje?

V Rakousku již tento nesmyslný zákaz zavedli. Pokutu pak dostali:

Jak informuje britský Guardian, od října do letošního března přišlo 29 udání pro porušování „integračního“ zákona, z toho pouze čtyři se týkaly obličeje zakrytého muslimskou pokrývkou — a všechna čtyři tato udání přišla od jedné ženy.

Takže pokud pánové Gazdík, Bělobrádek, Okamura a Babiš uspějí se svou antiliberální snahou, můžeme se těšit na nová udání za to, že na Václavském náměstí někdo stojí v kostýmu bagety ze Subwaye a láká zákazníky, za to, že v zimě na lyžích používáme masky. Také Australané souhlasí, že „zákaz burek“ byl naprostým omylem a neúspěchem.

Policie a chroničtí udavači tak dostanou další nástroj, jak šikanovat lidi, kteří nikomu neubližují a starají se o sebe. Co přijde dál? Pokud si musíme „chránit svoji kulturu“, tak dnešní kulturou jsou spíše zarostlí muži s módní přehazovačkou z barber shopu než muži s mulletem (účesem „na Jágra“). Znamená to tedy, že budeme udělovat pokuty za mullety?

Opravdu se domníváme, že takto vybudujeme tolerantní a svobodnou společnost?

Sklon našich současníků požadovat úřední zákazy, jakmile se jim něco nelíbí, a ochota podřídit se takovým zákazům i tehdy, nejsou-li vůbec srozuměni s jejich obsahem, ukazuje, že otrocké smýšlení je v nich ještě hluboce zakořeněno… Svobodný člověk musí umět tolerovat, že jeho spoluobčané jednají a žijí jinak, než jak považuje za správné, a musí si odvyknout volat po policii, jakmile se mu něco nelíbí.

–Ludwig von Mises

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.