fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Vodafone před branami

0

Mobilní obr na pochodu do Čech

Největší světový mobilní operátor Vodafone se vážně zajímá o nejmenší a nejmladší českou mobilní firmu – Oskara. Pokud skutečně Vodafon Oskara koupí, mohou se čeští zákazníci těšit na nové služby a Oskarovi konkurenti – Eurotel a T-Mobile – se naopak mohou začít třást. Je ovšem možné, že nakonec všechno dopadne jinak a Vodafone se dostane k síti Eurotelu. Každopádně Vodafone pravděpodobně v Čechách zakotví a má šanci se stát štikou v malém českém telekomunikačním rybníku.

Král ztřeštěných akvizicí

Karty jsou na první pohled rozdány jasně: když Vodafone koupí Oskara, nebude už potom moci získat Eurotel, nejziskovější a největší telekomunikační společnost v Čechách. Tu by měl pak naopak šanci pohltit největší rival Vodafonu, britský operátor s francouzským vlastníkem Orange. Ale pozor. Není ani vyloučena možnost, že pokud by Český Telecom v privatizaci koupil třeba Swisscom, s nímž má Vodafone společný podnik ve Švýcarsku, prodal by následně Eurotel Vodafonu. Stejně tak by se Vodafone mohl dohodnout s Belgacomem či Telefonicou. V tom případě by prodal Oskara zřejmě do rukou Orange, pro nějž by to v tom případě byla jediná cesta, jak se dostat na náš mobilní trh. Takové divoké přesuny by neproběhly v režii Vodafonu poprvé: v roce 1997 koupil Vodafone americkou firmu AirTouch. Ta měla podíly v mnoha evropských firmách, a doplňovala tak pokrytí Vodafonu na starém kontinentě. V soutěži o AirTouch porazil Vodafone konkurenční americkou společnost Bell Atlantic. Ale obratem svému obchodnímu soupeři nabídl překvapující obchod – spojme své mobilní firmy a vytvořme největší americkou mobilní společnost. Vodafone se v nové firmě dokonce vzdal většiny a podřídil se vedení svého předchozího konkurenta. Vše podle úvahy: je lepší vlastnit menšinový podíl v největší společnosti na trhu než většinový podíl v lokální firmě.

Proti Schröderovi

Ještě se ani neusadil prach na smlouvách podepsaných ve Spojených státech a Vodafone rozčeřil hladinu na finančních trzích mnohem více. Německý Mannesmann koupil v roce 1999 největšího konkurenta Vodafonu – společnost Orange. Doposud spolupracoval Mannesmann s Vodafonem, ale teď bylo jasné, že bude preferovat svoji vlastní společnost. Vodafone na to reagoval téměř okamžitě. Za 175 miliard dolarů ve svých akciích koupil celý Mannesmann. Tehdejší ředitel Mannesmannu se sice převzetí bránil, ale neuspěl ani s podporou kancléře Gerharda Schrödera, který chtěl „ochránit“ německé „rodinné stříbro“ a zachovat politický vliv ve firmě.
Vodafone musel po převzetí Mannesmannu prodat celý Orange, aby vyhověl požadavkům antimonopolních zákonů. Na rozdíl od nákupu jej však prodal za hotové. To mu umožnilo na rozdíl od jiných mobilních společností přežít výdaje ve výši desítek miliard dolarů za nákup licencí na mobilní sítě třetí generace UMTS, které mají alespoň teoreticky umožnit například přenos videohovorů nebo rychlé připojení k internetu. Jako jediné velké společnosti tak nebyl Vodafonu po prasknutí telekomunikační bubliny v roce 2000 zhoršen rating a ceny jeho akcií poklesly relativně nejméně ze všech telekomunikačních společností.

Ve znamení dat

Vodafone také začal postupně sítě třetí generace ve velkém rozsahu skutečně budovat. Na rozdíl od svých světových konkurentů jako jediný neodepsal ve svém účetnictví hodnotu těchto licencí a neustále se o budoucnosti mobilních datových sítí třetí generace vyjadřuje velmi optimisticky. V listopadu loňského roku spustil Vodafone, byť s ročním zpožděním, tyto sítě ve dvanácti evropských zemích a v Japonsku. Výsledky projektu sice zatím nejsou nijak oslnivé, ale nejsou ani totálním propadákem. Z tohoto úhlu se zcela v novém světle může jevit Oskarův nedávný nákup licence na mobilní sítě třetí generace UMTS a také jeho předminulý týden spuštěné GPRS (technologie, která umožňuje velmi rychlý přístup k internetu prostřednictvím mobilního telefonu i na stávajících sítích tzv. druhé generace). Pokud již v té době vyjednával s Vodafonem, a to je velmi pravděpodobné, pak licence na provozování UMTS mohla být jednou z podmínek, za kterých by byl Vodafone ochoten Oskara koupit. Jestliže Vodafone Oskara skutečně koupí, rozhodně nebude odkládat spuštění sítě UMTS až na rok 2008, jak to stanoví podmínky licence. To zřejmě přiměje k rychlejšímu zprovoznění této sítě i jeho konkurenty z Eurotelu a T-Mobilu, kteří si právě minulý týden vyjednali u regulátora další roční odklad zahájení provozu.

Zákazník se raduje

Co to bude znamenat pro zákazníky? Zlepší se služby a i ceny půjdou pravděpodobně dolů. Pokud Vodafone koupí Oskara, přinese mu peníze na další rozvoj. Dostaví zřejmě další základnové stanice, zlepší pokrytí a zrychlí odstraňování výpadků i vyřizování reklamací. Díky zapojení do sítě Vodafonu bude efektivněji fungovat roaming a sníží se i poplatky za mezistátní volání. Kromě připojení k internetu prostřednictvím sítě UMTS Vodafone asi nabídne také větší výběr datových služeb, jako je stahování různých klipů, písniček, zpravodajství a v budoucnu snad i videohovory. Rozhodně se také zvýší nabídka dostupných telefonů. To vytvoří tlak i na další mobilní operátory. Při takové představě se manažerům konkurenčního Eurotelu a především T-Mobilu asi příliš dobře neusíná, ale zákazník se může začít radovat.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..