Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Vykastrovaný lev mezi bankami

0

Včera uplynul rok, kdy došlo k nepřátelskému převzetí do té doby „nejdravější“ banky. Předání do rukou nového vlastníka proběhlo za bezprecedentního přispění státu a centrální banky. Dá se říci, že zvolené řešení bylo pravděpodobně to nejnákladnější. Nikde na světě, kde probíhaly podobné procesy nepřátelského převzetí nějakého finančního domu to neproběhlo za takového přispění státu, na podkladě naprosto neuvěřitelně nevýhodných smluv pro stát. Je možné, že již brzo vyjde najevo alespoň částečná pravda o celé akci. Připomínám, že o roztáčení kol honu na banku se pokoušely jisté noviny již na podzim roku 1999, generálku na tuto akci zopakovaly na přelomu února a března roku 2000. Další novináři se na takto rozjetou akci začali „nabalovat“. V historii není znám případ kdy by rozjetý hon na banku mohl skončit jinak než její likvidací nebo nepřátelským převzetím. Pravděpodobně největším problémem IPB, lva mezi bankami, byla část nepříliš dobrých úvěrů. Připomeňme si, že všechny banky pohybující se v českém prostředí, které poskytovaly ve větší míře úvěry v 90. letech, se nutně dostaly do problémů způsobených neadekvátní politikou tehdejšího vedení centrální banky a tím, že samy nepříliš šťastným způsobem vybíraly své klienty, kterým poskytovaly úvěry. Zdůrazňuji, že do problémů se dostaly všechny banky včetně té, která nepřátelským způsobem IPB převzala. Na sanaci problémů ČSOB bylo poskytnuto téměř 60 miliard korun.

IPB kvůli riziku u některých úvěrů chtěla navýšit základní jmění, které by jí umožnilo splňovat pravidla stanovená centrální bankou ohledně vytváření rezerv. Tento akt byl zmařen jedním z malých akcionářů, který napadl rozhodnutí valné hromady, která schválila navýšení základního jmění. O některých z těchto malých akcionářů se tradují historky, že chodí s mobilní telefonem a ukazují rozhodujícím manažerům společností své požadavky, které jsou vyjádřeny 7 – 8 místnými číslicemi vyťukanými na displeji mobilního telefonu, za které jsou ochotni stáhnout své žaloby a neblokovat rozhodnutí valných hromad. Vytvářejí různá ochranná sdružení malých akcionářů, která se spíše stávají vyděračskými skupinami. Svou roli zde sehrála i liknavost soudu, který neprojednával patřičně rychle žádost o navýšení základního jmění, ani žalobu, kterou tento drobný akcionář podal.

Mezitím již tisk spustil hon na banku a přivedl ji k vážným problémům, byť právě IPB až do ledna roku 2000 rekordním způsobem narůstaly vklady a počet klientů. Bylo zřejmé, že se stává štikou v rybníce a pro občany tento finanční dům poskytoval pravděpodobně nejlepší a nejkomplexnější služby. Koncem května a počátkem června 2000 tisk rozjížděl další kampaň proti IPB. Poslední fáze nepřátelského převzetí – vyvolání paniky – začala 6. 6. V úterý 13. 6. prohlásil mluvčí ministra financí a mluvčí centrální banky, že se tyto instituce zaručují za vklady klientů. Poté záruky zopakoval ještě i premiér republiky, načež hon ve středu 14. 6. utichal a ve čtvrtek 15. 6. se provoz vrátil do běžných kolejí. To se ale pravděpodobně nelíbilo zájemcům o nepřátelské převzetí a spustili tu část plánu, kdy se vláda společně s centrální bankou nakonec rozhodla, že vyhlásí nucenou správu. To se událo v pátek 16. června. Za důvod vyhlášení nucené správy byla udána ztráta likvidity banky. Za dramatických okolností, kdy vedení banky bylo separováno policejním komandem, člověk zodpovědný za likviditu sdělil nucenému správci, že musí jít o omyl, protože banka v té době disponuje dostatečnou likviditou. Důvod k vyhlášení nucené správy podle něj nebyl. Tuto námitku nucený správce nevzal v úvahu. Po jednáních v sobotu a v neděli byla v pondělí 19. 6. ráno podepsána smlouva o převzetí IPB ČSOB. Dnes snad už jen naivní člověk si může myslet, že celá akce nebyla naplánována dopředu. Smlouvy jsou naprosto nevýhodné pro stát. ČSOB si chce vyzobat jen to, co se jí hodí. Ovšem mnohdy se stává, že dílčí vítěz nemusí být celkovým vítězem. IPB byla vyvlastněna, majiteli se stali ČSOB, ČSOB je vlastněna KBC a kdo ví, jestli KBC nebude za chvíli vlastnit skupina, která předtím vlastnila IPB. Asi by to bylo lepší pro střadatele, kteří služeb IPB používali. Mnohým se zdá, že se zhoršily.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

All search results