fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Za bídu může počasí (následované vládní pomocí)

0

 Připomínáme si rok od hurikánu Katrina, který způsobil velké škody ve státech na pobřeží Mexického zálivu a poničil New Orleans. Dovolím si tuto událost spojit s upozorněním na práci svého přítele a mladého kolegy z West Virginia University Petera Leesona, jenž by – dle mého názoru – měl být vzorem všem mladým ekonomům (a obzvláště mým doktorandům!). Peteova studie o vztahu státní pomoci a korupce je základem článku právě uveřejněného v The Economist. Spolu s Russellem Sobelem ukazují, že místa postižené přírodními katastrofami zároveň odpovídají místům s největší korupcí. Přírodní katastrofy jsou tak následovány katastrofami produkovanými člověkem, resp. vládami. Každý dolar „pomoci“ zvyšuje korupci v daném státě o 2,5 procenta a ta následně rozvrací trhy a vede k chudobě. V průměru by tak zrušení státní pomoci postiženým regionům přispělo ke snížení korupce o pětinu.

Pete, jenž je bývalým studentem Richarda Ebelinga (který bude za necelý týden přednášet v Broumově na semináři Free Market Instead ot Welfare State) a Petera Boettkeho, ukazuje, že je možné s výbavou rakouského ekonoma uspět nejen v populárních médiích, ale i v odborných žurnálech. Viz jeho neuvěřitelný seznam publikací z posledních dvou let na peterleeson.com.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.