fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Bitva o svobodnou společnost

0

Mnozí klasičtí liberálové zasvětili svůj profesní život tomu, aby učinili svou společnost svobodnější, spravedlivější a více prosperující. Bojujeme proti špatným myšlenkám, které by ochudily naše sousedy, bojujeme proti populistům, kteří by chtěli zlikvidovat naše liberálně-demokratické instituce, a nastiňujeme myšlenky pro svět, kde zásluhy a morálka založené na myšlenkách svobody přispívají k lepšímu životu pro všechny.

I když je souboj idejí nezbytný pro položení základů lepší budoucnosti, veškerý pokrok může být ztracen během několika okamžiků. Můžeme budovat nejsvobodomyslnější společnosti, vést kampaně za nejlepší regulační reformy a zavádět nejúspěšnější daňové modely, ale pokud naši společnost napadne autokratický tyran, pak bude veškeré naše úsilí zbytečné.

Ukrajinská města jsou v obležení. V době, kdy píši tato slova, je Kyjev ostřelován ruskými raketami, ukrajinské děti a ženy prchají ze země po statisících a stateční muži – mladí i staří – bojují o každý centimetr svého okolí. Rodiny, které ještě před několika měsíci snily o nové rodinné dovolené, nyní putují desítky kilometrů, aby našly bezpečí před vražedným režimem svého východního souseda. Ze 44letého bývalého herce se nyní stal nejvýznamnější politický vůdce Evropy, prezident který nasazuje vlastní kůži více, než si kdokoli z jeho evropských kolegů dokáže představit.

Putinovo Rusko veřejně deklarovalo svůj zahraničněpolitický cíl, a sice zlikvidovat svobodnou a nezávislou Ukrajinu, kterou považuje za „falešnou zemi“. Prostřednictvím revizionistické historie, agresivní současné zahraniční politiky a jeho vojenské síly jsme před našimi zraky svědky toho, jak se pomatená myšlenka může změnit v pekelnou realitu.

Mír má svou cenu. Naši ukrajinští přátelé platí cenu nejvyšší ze všech. Nemůžeme však všechny náklady přenést na ně. Nejen kvůli našemu morálnímu kompasu, ale také kvůli brutální realitě. Mantra „včera Gruzie, dnes Ukrajina a zítra Pobaltí“ se nemůže změnit v dystopickou realitu. Imperiální agrese vedla ve 20. století k nepředstavitelným hrůzám. Stejné chyby se v Evropě nemohou znovu opakovat, proto je třeba přijmout veškerá ekonomická a politická opatření, abychom tomu zabránili.

Málokdy se stává, že vyzýváme vlády k většímu úsilí, ale při této příležitosti se domníváme, že Evropa a svobodný svět by měly být jednotné při zavádění rozsáhlých ekonomických sankcí vůči ruskému režimu a politicky zcela izolovat agresory. Jinak nás následující generace budou právem obviňovat, že známe cenu všeho a hodnotu ničeho.

Слава Україні!


Podepsaní:

Adam Bartha, Director of EPICENTER, Belgium
Martin Pánek, Director of Liberální Institut, Czechia
Admir Čavalić, Director of Association Multi, Bosnia and Herzegovina
Richard Durana, PhD, Director of INESS, Slovakia
Benjamin Dousa, CEO of Timbro, Sweden
Fredrik Erixon, Director, European Centre for International Political Economy, Belgium
Alexander Hammond, Director of IATP, UK
Máté Hajba, Director of Free Market Foundation, Hungary
Elena Leontjeva, President of the Lithuanian Free market Institute, Lithuania
Andy Mayer, Chief Operating Officer of the IEA, UK
Christian Nasulea, Director of Institute for Economic Studies – Europe, Romania
İsrafil Özkan, Secretary General of the Freedom Research Association, Turkey
Frederik Roeder, Managing Director, Consumer Choice Center, Germany
Juan Sáenz-Diez, Head of the Centre for Free Economic Thought of EBS, Estonia
Clemens Schneider, Director of Prometheus – Das Freiheitsinstitut, Germany
Alexander Skouras, President of KEFiM, Greece
Krassen Stanchev, Board Member of the Institute for Market Economics, Bulgaria
Agata Stremecka, President , Civil Development Forum, Poland
Juan Pina, Secretary General of Fundación para el Avance de la Libertad, Spain
André Pinção Lucas, Director of +Liberdade, Portugal
Lasse Pipinen, Director of Libera, Finland
Marek Tatala, CEO of Economic Freedom Foundation, Poland

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.