fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Bludný balvan ekonomie 2021

0

Počínaje loňským rokem jsme se rozhodli vyhlašovat cenu za Bludný balvan ekonomie předchozího roku. Uděluje se za výroky nesmyslné a pataekonomické. Porotu tvoří analytici Liberálního institutu, jeho správní a akademická rada.

Nominace pro rok 2021:

Spotřebitelské ceny meziročně v únoru poklesly posedmé v řadě.“ –Alena Schillerová si spletla desinflaci s deflací. (zdroj a komentář)

„Inflace vyrovnává cenové nestabilnosti, vyrovnává ekonomické nestabilnosti. […] Inflace vyrovnává distorze na trhu, vyrovnává výkyvy cen.“ –Alena Schillerová (zdroj a komentář)

Bylo by fajn, kdyby Česká národní banka, a my už jsme to opakovaně řešili, taky přispěla v těchto těžkých časech do českého rozpočtu.“ – Andrej Babiš (zdroj)

Musíme mít české potraviny, abychom se v případě krize dokázali zásobovat a především uživit sami.“ –Margita Balaštíková (zdroj a komentář)

Stejně jako je kryptoměna ethereum (ještě) užitečnější nadstavbou bitcoinu, stává se mytologie užitečnější nadstavbou jazyka.“ –Tomáš Sedláček (zdroj)

„Pokud nechceme armádu nezaměstnaných, musíme zkrátit pracovní dobu. […] Můžeme mít obrovskou nezaměstnanost, protože roboti mohou být levnější než pracovník s minimální mzdou. […] Zkrácení pracovní doby usnadní život mimo jiné matkám, aby si mohly sladit pracovní a rodinný život. Slibujeme si od toho také zvýšení porodnosti.“ –Jana Maláčová (zdroj)


Nakonec zvítězil první výrok ministryně financí Aleny Schillerové: „Inflace vyrovnává cenové nestabilnosti, vyrovnává ekonomické nestabilnosti. […] Inflace vyrovnává distorze na trhu, vyrovnává výkyvy cen.“

Martin Pánek udělení bludného balvanu komentoval: „Má dáti – dal, to je základ ekonomie. Každý výnos má svůj náklad. Kde na to vezmeme, je principiální otázka, kterou by si měl pokládat každý politik. Obzvlášť absolvent ekonomické univerzity, jako je paní ministryně.“ Martin Pánek udělení bludného balvanu komentoval: „V loňském roce vyhrála Jana Maláčová, která se divila, proč někoho zajímá, kde vezme peníze na vládní programy. Letos vyhrává ministryně financí za to, že vůbec netuší, co je to inflace. Naštěstí jsou obě dámy již mimo exekutivní funkce“

Analytička Liberálního institutu Jana Galvis dodává: „ Domnívám se, že problematiku inflace by měla ministryně financí ovládat tak, jako studenti prvního ročníku ekonomie a proto jí Liberální institut opět doporučuje četbu skvělé knihy Henryho Hazlitta Ekonomie v jedné lekci (na našem webu také zdarma jako e-book).“

Názvem ceny se Liberální institut inspiroval u českého spolku Sisyfos. Cenu chce vyhlašovat každý rok.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.