fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Hazlitt, H. (1951) Návrat starých časů

0
Book Cover: Hazlitt, H. (1951) Návrat starých časů

Kdybychom zapomenuli na kapitalismus, bylo by nezbytně nutné ho znovu objevit. To je poselství Henryho Hazlitta v románu Návrat starých časů. Kniha vyšla v roce 1951, nezávisle dva roky po slavném Orwellově románu 1984. S tím sdílí dystopickou představu komunistického světa, ale narozdíl od svého slavnějšího kolegy hledá skrze své hrdiny cestu zpět. Společně s nimi tak můžete znovu objevit svobodu.

Tato kniha, na rozdíl od ostatních našich knih, je skutečným románem. Prožijte příběh Petra Uldanova, jenž se narodil ve světě, kde celou planetu ovládla komunistická diktatura řízená politbyrem v Moskvě. Petr se však nechce smířit s tím, jak nelidsky tento systém funguje, připadá mu absurdní. Začne přemýšlet o tom, jaký ekonomický systém by mohl být efektivnější a pokusí se systém přes odpor komunistických aparátčíků reformovat.

Těžko najít ve světové literatuře jinou knihu, která čtivým způsobem zasazeným do románového příběhu vysvětluje základy ekonomie, komparaci ekonomických systémů i obtíže hospodářské politiky. Henry Hazlitt, autor Ekonomie v jedné lekci, je autor, který to dokázal.

 

 

 

 

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.